Sokakları Gezerken Wi-Fi Şifrelerini Kaydeden Google'ın Cezası Artırıldı

66
11
4
3
1
Sosyal medyada gezerken ya da internette herhangi bir sitede bir şeyler okurken arka planda verilerimizin depolanıyor olması, herkesin ortak şikâyeti ve korkusu durumunda. Ancak Google, veri toplama konusunda biraz daha ileri gitti ve Street View hizmeti için gezdiği tüm sokaklardaki Wi-Fi şifrelerini depoladı. Bunun fark edilmesi üzerine teknoloji devine açılan davaysa en nihayetinde sonuçlandı.

Google’ın servisleri arasında yer alan, dünya genelindeki pek çok sokak ve caddeyi fotoğraflayan Steet View sayesinde kullanıcılar, o sokaklarda sanal olarak gezebiliyorlar ancak oldukça eğlenceli ve faydalı olan bu servisin bir sorunu ortaya çıktı. Google’ın Street View için sokak görüntülerini alırken bir yandan da çevredeki tüm Wi-Fi şifrelerini de izinsiz olarak kaydettiği belirlendi.

30 ülkede gerçekleşen ve 2007 ile 2010 yılları arasını kapsayan bu olay sonrası Google, "Yanlışlıkla oldu" minvalinde bir açıklama yapmıştı ancak teknoloji devi, burada da çuvallamış ve şirketin araçlarına bilinçli olarak böyle bir yazılımı yüklediği ortaya çıkmıştı.

google, street view

Yaşanan bu olaylar sonrasında ABD merkezli teknoloji devine ABD’nin 38 eyaletinden ortak dava açılmıştı. Açılan bu davanın sonucunda Google’a 7 milyon dolarlık bir ceza kesilmiş ve kaydettiği tüm verilerin silinmesi istenmişti.

2010’da sonlanan dava sonucunda 7 milyon dolarlık cezayı yeterli bulmayan davacılar, ısrarlarına devam ettiler. En nihayetinde o dava da sonuçlandı ve Google, toplamda 13 milyon dolarlık bir cezaya mahkum edildi. Google'ın son 9 senedeki gelişimini göz önüne alınca, insanın aklına "Başka veri toplaması yaşandı mı?" sorusu da gelmiyor değil.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/bilim/201907261039767835-Wifi-sifrelerini-izinsiz-kaydeden-googlein-cezasi-artirildi/
66
11
4
3
1
Emoji İle Tepki Ver
66
11
4
3
1