Windows XP Beklenen Sona Yaklaşıyor: İşte Son Rapor

91
18
5
4
4
Microsoft'un 2001 yılında piyasaya sürdüğü ve 2014 yılında resmi desteğini kestiği efsaneleşen işletim sistemi Windows XP, her geçen gün biraz daha kan kaybetmeye devam ediyor. Küresel pazar payı yüzde 1.57 olan Windows XP'nin, önümüzdeki yıllarda yüzde 0 seviyelerine ineceği düşünülüyor.

Teknoloji devi Microsoft'un efsane haline gelen işletim sistemi Windows XP'nin fişi, 2014 yılında resmen çekildi. Bu işletim sisteminden sonra Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve en nihayetinde de Windows 10 piyasaya sürüldü ancak hiç birisi Windows XP'nin yaşattığı heyecanı yaşatamadı.

2019 yılının sonlarına yaklaşmamıza rağmen hala Windows XP'nin aktif olarak kullanıldığı bilgisayarlar var. Kullanıcılar Windows XP'yi ya bilgisayarları daha yeni bir Windows sürümünü kaldırmadığı için ya da devlet kurumları gibi resmi yerlerde çalıştıkları için kullanmaya devam ediyorlar. Ancak ilerleyen dönemlerde, Windows XP yeryüzünden tamamen silinecek gibi görünüyor.

Windows XP

Pek çok bilgisayar kullanıcısının Windows XP'yle ilgili duygusal bir bağı olsa da kimi zaman sözler tükeniyor ve rakamlar konuşuyor. Yapılan son araştırmalar, Windows XP'nin küresel pazar payının yüzde 1.57 olduğunu gösteriyor ancak bu değer, sürekli olarak azalan bir eğilimde devam ediyor. Bu da her geçen gün Windows XP'nin kullanıldığı bilgisayarların biraz daha da azaldığını ortaya koyuyor. Ancak buna rağmen Windows XP, hala Linux'tan daha fazla kullanılıyor.

Windows XP'nin bir süre sonra sadece şirketler ve devlet kurumlarında kullanılacağı ön görülüyor. Çünkü şirketler ve hükümetlerin donanım yenileme işlemlerinin maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda ortaya çok ütopik rakamlar çıkıyor ve bu da donanımların yükseltilmesini zorlaştırıyor. Bir diğer problemse geliştirilen yazılımlarla ilgili. Windows XP için geliştirilen yazılımlar Windows 10 gibi yeni nesil işletim sistemlerinde verimli olarak çalışmıyor. Bu da programların da yenilenmesi anlamına geliyor ve bu durum ek bir maliyet gerektiriyor. 

Windows XP

Tüm bunlara rağmen Windows XP, kan kaybetmeye devam ediyor. Görünen o ki önümüzdeki yıllarda Windows XP'nin küresel pazar payı, önce yüzde 0'lara düşecek. Tam olarak ön görülemeyen ancak o kadar da uzak olmayan bir gelecekteyse Windows XP'nin tamamen kullanım dışı kalması bekleniyor.

Windows XP'nin kullanımdan kalkması duygusal anlamda üzücü gibi görünse de kullanıcılar için büyük avantajlar sağlıyor. Microsoft, Windows XP'nin resmi desteğini genişlettiği için güvenlik güncellemeleri yapmıyor ve bu da kullanıcılar için büyük bir risk oluşturuyor çünkü bilgisayar korsanları, her gün yeni bir güvenlik açığı buluyorlar. 

Windows XP, artık pek çoğumuzun hayatında yok ve bundan sonra da olmayacak. Ancak Windows XP'nin tamamen yok olma tarihini söylemek, şu an için pek de mümkün görünmüyor.

Kaynak : https://news.softpedia.com/news/the-world-is-better-without-windows-xp-527234.shtml
91
18
5
4
4
Emoji İle Tepki Ver
91
18
5
4
4