Bilim İnsanları, Yağ Hücrelerine Kendi Kendilerini Erittirmenin Yolunu Buldu

9
4
0
0
0
Bilim insanları, kalori depolayan yağ hücrelerini kalori yakacak hâle getirmenin bir yolunu keşfetti.

İnsan vücudunda temelde üç farklı yağ hücresi çeşidi bulunuyor. Bu yağ hücrelerinden beyaz olanları kalori depolarken bej renkli olanlar ise kalori yakıyor. Bilim insanları, şimdilik sadece farelerde de olsa, beyaz yağ hücrelerini bej olanlarla değiştirebilmeyi başardı. 

Vücudumuzda bulunan üç farklı yağ hücresinden beyaz yağ hücreleri lipid adı verilen yapıları depoluyor ve bu hücrelerin sayıları çok arttığında da kilo alıyoruz. Kahverengi yağ hücreleri ise enerji vermekte kullanılıyor ancak bu yapıların neredeyse tamamını bir yaşına kadar yakıyoruz. 

Kilo vermede yeni bir dönem başlayabilir

bej renkli yağ hücreleri

Bej renkli yağ hücreleri ise hayatımız boyunca varlıklarını sürdürüyor. Bu yapılar hem enerji depolamakta hem de enerji üretmekte kullanılabiliyor. Beyaz yağ hücreleri, spor yapıldığında ya da soğuğa maruz kaldıklarında bej hücrelere dönüşebiliyorlar. Bilim insanları da bu süreci yapay olarak gerçekleştirmek için çalışmalara başladı. 

Brian Feldman ve ekibi, yaptıkları çalışmalarda yağ hücrelerinin hangi tür yağ hücrelerine dönüşeceklerinin büyük oranda KLF-15 adlı proteine bağlı olduğunu ortaya koydu. Farelerde bu proteini baskılayan bilim insanları, daha sonra farelerin bej renkli yağ hücrelerine kavuştuğunu gösterdi. 

Bilim insanları şimdi bu proteini geçici olarak baskılayabilecek bir yöntem geliştirmeyi amaçlıyor. Böylece kilo verme işlemi çok daha kolay bir hâle gelebilir ve yeni diyet sistemleri de oluşturulabilir.

Kaynak : https://www.iflscience.com/self-burning-fat-cells-could-revolutionize-weight-loss-treatment-74987
9
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
4
0
0
0