Yeni Zelanda'ya Yağan Fosforlu Yeşil Meteorların Sırrı Açıklandı (Hayır, Bilim Kurgu Filmi Çekimleri Değil)

11
3
1
1
0
Son dönemde sık sık göktaşlarıyla gündeme gelen Yeni Zelanda'nın gökyüzü de sık sık fosforlu yeşil ışıklarla aydınlanıyor. Peki ülkede ne oluyor?

İlkel kabileleri, modern şehirleri, Yüzüklerin Efendisi platoları, ilginç canlıları ve muhteşem doğasıyla Yeni Zelanda hali hazırda oldukça fantastik bir yer. Bu kadar fantastiklik yetmezmiş gibi adanın gökyüzünde de yeşil meteor ışıkları göz alıcı görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

7 Temmuz'da bir meteor adanın üzerinde havaya uçmuştu. Ülkenin bir kısmından duyulan bu paylamadan iki gün sonra da Canterbury üzerinde yeni bir meteor gözlemlendi. Peki adaya düşen meteorlar neden yeşil bir iz bırakıyor?

Yeşil rengin sırrı

yeşil meteor

Yeni Zelanda'da son dönemde artan gök taşı aktivitelerinden dolayı astronomlar ve sivil bilim meraklılarının bir araya geldiği Fireballs Aotearoa adlı organizasyon faaliyetlerini sıkılaştırdı. Bu organizasyonun amacı ise düşen meteorları toplamak. Organizasyon yetkilileri, bu yeşil renklerin sırrını açıkladı. 

Bu açıklamaya göre fosforlu yeşil ışıklar, bir meteorun atmosfere çarptığının habercisi. Meteorun çapına göre ışığın parlaklığı değişiyor olsa da yapısı çok da değişiklik göstermiyor. Gök taşları ortalama 60 km hızla atmosfere giriyor. Bu taşların yapısı genelde nikel ve demirden oluşuyor. Buharlaşan demir ve nikel de yeşil ışıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Öte yandan zaman zaman atmosferde gerçekleşen diğer olaylar da bu durumu arttırıyor. 22 Temmuz'da düşen gök taşının geride bıraktığı izler, okyanus üzerinden gelen rüzgarların taşıdığı sodyum ve iyotla birleşince daha uzun süreli ve kalıcı izler ortaya çıktı. 

Yeni Zelanda adasına yılda ortalama 4 meteorun düştüğü tahmin ediliyor. 

Kaynak : https://www.sciencealert.com/bright-green-meteors-seem-to-be-raining-down-on-new-zealand-but-why
11
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
3
1
1
0