YouTuber’lara Kötü Haber Geldi: Geliri 26 Bin TL'yi Aşan YouTuber'lar Devlete Vergi Ödeyecek!

105
37
13
2
1
Ülkemizde de birçok kişinin merak saldığı YouTuber’lık, şimdilerde yeni kararlar ile güncelleniyor. Bu noktada artık geliri 26 bin lirayı aşan kişiler devlet tarafından vergilendirilecek.

Günden güne türeyen, meraklıları çoğalan ve hatta çocukların bile yer aldığı yeni meslek gurubu YouTuber’lık, artık eskisi kadar masrafsız olmayacak. Öncesinde sadece kişisel ihtiyaçları ve kanal için gereksinim duydukları çeşitli araçları alan YouTuber’lar, bundan böyle gelirleri 26.000 lirayı aşıyorsa devlete vergi ödeyecekler.

Tıklanma sayısına göre kazanç elde edilen bu meslek gurubuna ait kişilerin tüm banka hesap hareketleri daha öncesinde de takip ediliyordu. Herhangi bir suiistimal ve kötü kullanıma karşı yapılan bu durum, şimdi daha da sıkı temellere bağlanıyor. Video içerisine konulan Google reklamlarıyla da ek gelir imkanına sahip olan kişilere, video paylaşması sebebiyle bir ücret ödeniyordu. Hal böyle olunca, YouTuber’ların kazançları on binleri buluyor.

Serbest meslek sahibi olarak adlandırabilecek YouTuber’lar, uzun süren bir rehavetin ardından Gelir Vergisi Kanunu’na göre 18 yaşının altında olsalar bile vergi ödemek durumunda kalacaklar. Bu nedenle herhangi yaş, uyruk veya cinsiyet farkının gözetilmediğini ifade edebiliriz. Son olarak vergi ödememek için Kıbrıs veya benzeri ülkeler üzerinden yayına girme girişiminde bulunan bazı kişiler de tespit edilerek, haklarında işlem başlatılabilecek.

105
37
13
2
1
Emoji İle Tepki Ver
105
37
13
2
1