Yüzüklerin Efendisi'nin Yıldızları, Güç Yüzükleri Dizisine Gelen Irkçı Yorumlara Tepki Gösterdi

30
17
8
0
0
Peter Jackson'ın ikonik Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yıldızları Elijah Wood, Sean Austin, Billy Boyd ve Dominic Monaghan, sosyal medya üzerinden yeni Amazon dizisi Güç Yüzükleri ile ilgili bir paylaşım yaptı. Yıldız isimler, dizideki etnik çeşitliliği eleştiren insanlara tepki gösterdi.

Amazon Prime Video, geçtiğimiz hafta uzun yıllardır beklenen Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisini bizlerle buluşturmuştu. J.R.R Tolkien’ın eserlerinden uyarlanan ve efsanevi Peter Jackson filmlerinin binlerce yıl öncesinde geçen yapım, çıktığı ilk günden milyonlarca izleyiciye ulaşarak rekor kırmayı başarmıştı.

Güç Yüzükleri dizisi her ne kadar rekor kırsa da izleyicileri ikiye bölmüştü. Kitapların ve filmlerin hayranları, sosyal medya başta olmak üzere birçok platformdan yapımı eleştiri yağmuruna tutmuştu. Hatta bu durum o kadar ileriye gitmişti ki Amazon, trollerin önüne geçmek için platformda kullanıcılar tarafından yapılan yorumları bile bir süreliğine engellemişti. Bu olumsuz yorumların nedenlerinden biri de yapımdaki etnik çeşitlilikti.

Orijinal Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yıldızları, ırkçı yorumlara tepki gösterdi

Dizide, Yüzüklerin Efendisi (LOTR) evreninde geçen önceki yapımların aksine birçok farklı etnik kökenden oyuncu yer alıyor. Örneğin; siyahi aktör Lenny Henry bir hobbit, Porto Rikolu oyuncu Ismael Cruz Cordova da bir elf olarak karşımıza çıkıyor. Birçok insan da bu çeşitliliği eleştiriyor ve LOTR evrenine uygun olmadığını söylüyor.

Konu hakkındaki tartışmalar sürerken bazı ünlü isimler oyunculara yönelik bu tepkilerin doğru olmadığını belirten açıklamalarda bulunuyordu. Şimdi ise ırklara yönelik eleştirilere bir yanıt, orijinal Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden tanıdığımız aktörlerden geldi. Üçlemede Frodo Baggins rolüyle tanıdığımız Elijah Wood, Pippin Took rolündeki Billy Boyd ve Merry Brandybuck olarak karşımıza çıkan Dominic Monaghan, sosyal medya üzerinden konuyla ilgili bir paylaşım yaptı.

Üçlü, bir fotoğraf paylaşarak Güç Yüzükleri dizisinin oyuncularına gelen eleştirilere tepki gösterdi. Görüntüde, yıldız isimlerin farklı renklere sahip elf kulakları içeren bir tişört giydiği görüldü. Ayrıca tişörtün üzerinde elfçe ‘Hepiniz burada hoş karşılanıyorsunuz’ yazması da büyük dikkat çekti.

Wood, Boyd ve Monaghan üçlüsüne, filmlerde Samwise Gamgee’yi de canlandıran Sean Austin de yaptığı ayrı bir fotoğraf paylaşımlıyla destek verdi. Paylaşımda, Austin’in rol arkadaşlarının üzerindeki sloganın aynısına sahip bir şapka giydiği ve ırkçı yorumlara tepki gösterdiği görüldü. Peki, siz büyük tartışma yaratan bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/tv/news/rings-of-power-lord-of-the-rings-elijah-wood-racism-b2162404.html
30
17
8
0
0
Emoji İle Tepki Ver
30
17
8
0
0