Apple, iPhone 11 İçin Tedarikçilerine 75 Milyon Sipariş Geçti

22
6
5
3
2
Apple, 2019 yılının ikinci yarısı için tedarikçilerine, 75 milyon parça siparişi verdi. Bu sayının 80 milyona da çıkabileceği ifade edilirken Apple'ın önemli tedarikçilerinden Foxconn, çalışanlarının maaşlarına zam yaptı.

Apple, birkaç ay içerisinde yeni iPhone modellerini tanıtacak. Yeni iPhone'larla ilgili büyük bilgi kirlilikleri olsa da şirket, iPhone 11'deki beklentisini de tıpkı iPhone XS serisinde olduğu gibi yüksek tutuyor.

Bloomberg'in hazırladığı bir rapora göre Apple, tedarikçilerine iPhone 11 serisi için 75 milyon sipariş geçmiş durumda. Apple'ın tedarikçileri, 2019 yılının ikinci yarısında parça üretimlerini sağlamak için çalışacaklar.

iphone 11

Rapora göre Apple'ın vermiş olduğu bu sipariş, geçtiğimiz yıl verilen siparişle neredeyse aynı. Bu da Apple'ın beklentisinin "teoride" iPhone XS serisiyle aynı olduğunu gösteriyor. Ancak küresel piyasalarda telefon alımları düşmüş durumda ve ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının boyutu da her geçen gün artıyor. Ancak Apple, bu sorunlardan etkilenmeyeceğini düşünüyor gibi görünüyor. Ayrıca aynı raporda Apple'ın sipariş sayısının 80 milyona çıkabileceği de belirtiliyor. Bu durum, Apple'ın sipariş durumuna göre hareket edeceğini gözler önüne seriyor.

Apple, uzun zamandır kaç iPhone sattığını kamuoyu bile paylaşmıyor ancak analistlere göre Apple, 2018 yılının ikinci yarısında 70-80 milyon iPhone sattı. Ancak bu bile Apple'ın gelirlerindeki düşüşü egale edemedi. Apple, iPhone 11 ile birlikte mali hedeflerine ulaşmayı planlıyor.

Apple'ın bu siparişi, tedarikçileri de harekete geçirmiş durumda. Apple'ın önemli tedarikçilerinden bir tanesi olan Foxconn, siparişlerle ilgili sorun yaşamamak için gerekli önlemleri almaya başladı. Şirket, Apple'ın parçalarının üretim sürecinde tam performans çalışabilmek için çalışanlarının maaşlarına yüzde 10 oranında zam yaptı. 

Birkaç ay sonra Apple'ın yeni telefonlarıyla ilgili tüm bilgiler ortaya çıkmış olacak. iPhone 11'in Apple'ı hedeflerine ulaştırıp ulaştırmayacağını ancak ilerleyen dönemlerde görebileceğiz.

Kaynak : https://gadgets.ndtv.com/mobiles/news/iphone-75-million-units-h2-2019-production-xs-demand-stable-report-2075856
22
6
5
3
2
Emoji İle Tepki Ver
22
6
5
3
2