Bilim İnsanları, Sanal Gerçeklik ile Hücrelerin İçinde Gezebilecekler

10
3
3
0
0
Normal mikroskoplar, hücreleri sadece 2 boyutlu görüntüleyebiliyor ve bilimin şu anda gelmiş olduğu duruma göre bu yeterli değil. Carnegie Mellon Üniversitesi ve Virginia Mason Hastanesi, birlikte çalışarak hücrelerin 3 boyutlu görüntülenmesini sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdi.

Hücrelerin 2 boyutlu görüntülenmesiyle elde edilen veriler, tıp bilimini belli bir yer kadar getirdi. Artık hücreleri daha detaylı incelemek gerekiyor ancak 3 boyutlu mikroskop teknolojisi, çözümlemesi çok zor olan gereğinden fazla veri üretiyor. Carnegie Mellon Üniversitesi ve Virginia Mason Hastanesi birlikte çalışarak bu zor durumu kolaylaştıran bir araç geliştirdi.

Araştırmacılar, bilim insanlarının hücrelerin içinde gezebilmesini sağlayan bir teknoloji ürettiler. Ekip üyeleri, sanal gerçeklik ve örnekleri 100 defadan fazla büyütebilen bir mikroskobu birleştirerek önceden işlenmesi çok zor olan verilerin incelenmesini çok daha kolay hâle getirdi. Hücreler resimlendikten, adlandırıldıktan ve derlendikten sonra özel bir teknikle 2 boyutlu ortamdan 3 boyutlu ortama aktarılıyor.

Bu çalışma, tıp için büyük bir önem taşıyor. Araştırma takımı 'ExMicroVR' adını verdikleri aracın hastalıkların araştırılmasına yardımcı olmasını umuyor. Aynı anda 6 kişi, bu 3 boyutlu veriye erişim sağlayabiliyor ve böylelikle bilim insanlarının takım hâlinde çalışmalarına da olanak sunuluyor. Ayrıca Carnegie Mellon Üniversitesi, ExMicroVR’ın gelişmekte olan ülkelerde bile ekonomik ve ulaşılabilir olmasını istiyor. Böylelikle pahalı mikroskoplara olan ihtiyacı ve tıp alanında yapılan çalışmaların süresini azaltmayı amaçlıyorlar.

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/06/15/vr-and-microscopy-see-inside-cells/
10
3
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
3
3
0
0