• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları Bataryayı Hızlı Şarj Eden Madde Ürettiler

Bilim İnsanları, Yanlışlıkla Bataryaları Daha Hızlı Şarj Eden Bir Yöntem Buldu

75
42
16
4
3
Tesadüfen gerçekleşen bilimsel keşiflere bir yenisi daha eklendi.

Bataryadaki kristal fosfor katmanlarını iki ayrı levha hâlinde ayırmaya çalışan bilim insanları, gerçek anlamda çığır açacak bir teknolojiyi istemeyerek keşfettiler. Bilim insanlarının keşfettikleri yeni şarj teknolojisi hem batarya kapasitesini artırıyor hem de akıl almayacak hızlarda bataryanın şarj olmasına imkan tanıyor.

Üretilen yeni bataryalar, eski batarya teknolojisine oranla aynı hacimde %50 daha fazla batarya kapasitesine sahip. Bunu mümkün kılan ve adının nanoribbon olduğu belirtilen maddenin, enerji depolanmasını sağlayan iyonların hâlihazırda var olan bataryalardakine göre 1.000 kat daha hızlı hareket etmesine olanak tanıdığı belirtiliyor.

Test aşamaları hakkında herhangi bir süre verilmeyen yeni bataryaların ne zaman günlük hayatta kullanıma geçebileceği hakkında da bir bilgi verilmiyor. Bahsi geçen bataryalar hayatımıza dahil olana kadar yanımızda bir powerbank bulundurmaya devam etmemiz bizler için sağlıklı bir seçim gibi görünüyor.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2019/05/11/scientists-accidentally-created-a-new-material-that-makes-the-batteries-charge-much-faster/
75
42
16
4
3
Emoji İle Tepki Ver
75
42
16
4
3