Türkiye'de İlk Defa Bir Kurum, Haftada 40 Saat Çalışma Uygulamasına Geçti

33
4
4
2
2
Mezitli Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan ek protokol ile ilçede belediye çalışanlarının haftalık çalışma süreleri 40 saate düşürüldü.

Mersin'e bağlı Mezitli ilçesinde belediye ile DİSK Genel İş Sendikası, "Mutlu Mezitli Şirketi" bünyesinde faaliyetlerine devam eden çalışanları kapsayan toplu iş sözleşmesine ek bir protokol imzaladı. Bu protokol ile çalışanların haftalık mesaisi 45 saatten 40 saate inerken, maddi açıdan da iyileştirmeler yapıldı. 

Mezitli Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında yapılan sözleşme töreni belediyenin meclis salonunda gerçekleştirilirken, sözleşmenin 4 Temmuz tarihine kadar geçerli olduğu belirtildi. Sözleşmede ikramiye, bayram yardımı, yemek yardımı ve benzeri haklarda iyileştirme sağlandığı ifade edildi. 

4 Temmuz'a kadar geçerli

mezitli

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Bugün imzalayacağımız sözleşmenin ‘Ek Protokol’ olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu ek protokol ise hükümetin belirlediği yüzde 40 kotasının en yüksek limitini sendika yöneticilerimiz ile birlikte belirledik. Belli zamanlarda personellerimize destek oluyoruz. Kıyafet yardımı yaptık. Ayrıca yılbaşında hiç kimsenin haberi olmadan tüm personellerimizin hesabına bin TL ödeme yaptık. Yaptığımız ek protokol ile de yılda 12 olan ikramiyeyi 36 yevmiyeye çıkarttık. Günde 70 TL olan yemek parasını 200 TL’ye yükselttik. Sadece yemek parasını 3 bin 400 TL’ye yükseltmiş olduk. Ramazan Bayramı ikramiyesini 400 TL’den 2 bin TL’ye çıkarttık. Kurban Bayramı ikramiyesini de 600 TL’den 3 bin TL’ye çıkartmış olduk. Ayrıca işçilerimizin bazı haklarını da iyileştirmiş olduk. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ise “Belirli dönemlerde toplu iş sözleşmelerimiz oluyor. Bugüne kadar Mezitli Belediyemiz ile çok iyi toplu iş sözleşmelere imza attık. 45 saat olan çalışma süresini 40 saate indirdik. Türkiye genelinde çok iyi şartlara sahip toplu iş sözleşmesini Mezitli Belediyemiz ile imzaladık. Yeni bir ek protokol ile sözleşmemizi belediyemiz ile imzalama kararı aldık. Ek protokol ile haklarımızda iyileştirme yapmış olacağız. Belirlediğimiz rakamlarda hükümetin koyduğu bir sınır var. Belediyelerin gelirinin yüzde 40’ını personele harcayamazsın. Bu kotayı geçemiyoruz. Bunu çok iyi anlamak lazım. Şimdiden imzaladığımız bu protokolün işçilerimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde bir açıklama yaptı. 

Kaynak : https://www.iha.com.tr/mersin-haberleri/imzalanan-ek-protokol-ile-mezitli-belediyesinde-calisma-suresi-haftalik-40-saate-dustu-59873052
33
4
4
2
2
Emoji İle Tepki Ver
33
4
4
2
2