Boston Dynamics'ten İlginç Açıklama: İnsansı Robotlar Şeytan Değil

18
12
2
2
2
Boston Dynamics’in köpek benzeri robotu Spot’u geliştiren Marc Raibert, Lizbon Web Zirvesi’nde konuştu. İnsanların robotlardan korkmaması gerektiğini belirten Raibert, bilim kurgu filmlerinin robotlar üzerindeki algıyı uç noktalara çektiğini ve robotların silahlandırılmayacağını açıkladı.

Boston Dynamics tarafından üretilen köpek benzeri robotu Spot’un videoları internette yayıldıkça, robotun akrobatik yetenekleri insanlar için tehdit haline gelebilir korkusu da yayılmaya devam ediyor. Ancak Spot’un yaratıcısı olan Marc Raibert, Lizbon Web Zirvesi’nde yaptığı bir röportajında Spot robotlarının kötü olmadığını ve asla bir silaha dönüşmeyeceklerini iddia etti.

1992 yılında kurulan ABD’li mühendislik ve robotik firması Boston Dynamics, 2013 yılında Google tarafından satın alındı. Daha sonra ise 2017 yılında Japon şirket Softbank’a satıldı. Yaptıkları insansı robotlarıyla dikkat çeken şirket, ilk 1000 adet Spot modelini 2020 yazında müşterileriyle buluşturacak.

Spot nasıl kullanılacak?

boston dynamics spot

Raibert, “Bugüne kadar sevkiyatı yaptığımız ve birlikte çalıştığımız kişiler ve kurumlar, inşaat uygulamaları geliştiriyor. Bugünlerde inşaat sahasının ilerlemesini ölçmek için veri toplamak popüler bir hedef. Aynı sensörlerden bazılarını alıyoruz ve onları robota yerleştiriyoruz ve böylece robotların seyahat etmelerini ve veri toplamasını sağlıyoruz. Robotların bunu daha rutin bir şekilde yapması için gerçek bir fırsat var. Robotlar bu işlemleri insanlardan çok daha iyi bir şekilde yapabilir” açıklamasında bulundu.

Raibert, çalıştıkları bir başka alanın ise gaz ve petrol ile ilgili olduğunu belirtiyor. Bu alanların çok dikkatli çalışılması gerektiğini belirten Raibert, kamu güvenliği alanında gereken her şeyi yaptıklarını belirtiyor. Büyük çaplı bir çevre sorununda veya polisin giremeyeceği olaylarda robotları yollayarak ilk müdahalenin yapılması amaçlanıyor.

Spot insanlara zarar verebilir mi?

boston dynamics spot robotu

Raibert, robotların "insanları engel olarak görebileceğini ve engellerden kaçabileceğini", robotları insanlara yakın çalışmak için tasarlamadıklarını ve bu robotları evlerine almak isteyenlere robot satmadıklarını belirtiyor. Raibert, “Ofislerde bile, yalnızca sınırlı kullanım var. Her şeyin güvenli olmasını istiyoruz. Robot korkusunun bir kısmı, robotun hata yapmasından değil bilim kurgu filmlerinden geliyor. Bugünün robotlarında böyle bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum” açıklamasında bulundu.

Hollywood filmlerinin, robotlar üzerindeki algısını aşırı uç düzeye çektiğini belirten Raibert, robotların kötü olmadığını, insanlardaki gibi duyguları, hırsları ve egolarının olmadığını söylüyor. Spot, herhangi bir insana zarar vermek veya korkutmak amacıyla kullanılmayacak ve kimse bu robotları silahlandıramayacak.

Kaynak : https://techxplore.com/news/2019-11-robots-evil-boston-dynamics-humanoids.html
18
12
2
2
2
Emoji İle Tepki Ver
18
12
2
2
2