• Anasayfa
  • Otomobil
  • Bugatti'nin Hız Rekoru Kırdığı Araba Seri Üretime Giriyor

Bugatti'nin Hız Rekoru Kırdığı Araba Seri Üretime Giriyor

54
8
7
4
3
Bugatti birkaç gün önce modifiyeli bir Chiron modeliyle arabayla ulaşılan en yüksek hız rekorunu kırmıştı ve 490 km/sa hıza ulaşmıştı. Şirketin başkanı Stephan Wilkenmann, aracın sınırlı sayıda seri üretimine başlanacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Bugatti’nin yakında yerden giden uçaklara sahip olabileceğini gösteren bir haber yapmıştık. Bugatti’nin Chiron modelinin bir prototipi, 490 km/sa hızına ulaşmıştı ve yeni bir rekora imza atmıştı. Bugün çıkan haberlere göre rekor sahibi araba sınırlı sayıda üretilecek ve müşterileriyle buluşacak.

Dün gece Grand Tour galasında Bugatti’nin 110. yılını kutlamak için bir parti düzenlendi. Şirketin başkanı Stephan Winkelmann parti sırasında büyük haberi verdi. 490 km/sa hıza ulaşmış arabadan 30 adet üretilecek ve parası bol müşterilere satılacak.

Arabanın ilk satışı parti sırasında gerçekleşti:

bugatti hız

Parası bol dedik değil mi? Bu aracın maliyeti vergisiz 3.5 milyon euro (yaklaşık 22 milyon 267 bin TL’cik) olacak. Abi bu arabayı kim alır dediğinizi duyar gibiyim. Ama hiç şaşırmayın, daha parti sırasındayken bir kişi bu arabadan almış bile. Yani arabanın satış sayısı partide 30 açıklandı, parti sırasında 29’a indi.

Arabanın resmiyetteki ismi Bugatti Super Sport 300+. Bu canavar 1.578 beygirlik, 8.0 litrelik W16 motordan gücünü alıyor. Arabanın standart Chiron versiyonu 420 km/sa ile kısıtlandırılmış durumdaydı. Fakat Super Sport 300+ bu limiti kaldırmak için gelişmiş hava dinamiği sunan yeni bir gövdeye sahip.

Satışa çıkan model ile rekor kıran model farklılıklara sahip:

bugatti chiron

Satışa çıkan model elbette rekor kıran prototipten farklı olacak. Prototip rekor kırdığı zaman tek koltuğa ve koruyucu kafese sahipti. Ancak Super Sport 300+’ta yolcu koltuğu da bulunacak.

Daha önceki haberimizde de bildirdiğimiz gibi Bugatti hız denemesi rekorlarını artık denemeyecek. Yani Koenigsegg, Hennessey ve SSC North America gibi şirketler Bugatti gibi bir rakibe sahip olmayacaklar. Hennessey halihazırda gözlerini rekora dikmiş durumdayken Bugatti’nin rekora ne kadar süreyle sahip olacağını hepimiz göreceğiz.

Kaynak : https://www.motor1.com/news/369478/bugatti-chiron-super-sport-300/
54
8
7
4
3
Emoji İle Tepki Ver
54
8
7
4
3