Kripto Paralardaki Düşüş Coinbase'i de Vurdu: Yüzlerce Çalışan Kovulacak!

6
3
1
1
0
Kripto para borsası Coinbase, toplam personelinin %20'sine denk gelen 950 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Bu kararın, kripto para piyasalarının kötü gidişatı nedeniyle alındığı ifade edildi.

Kripto paraların halihazırda kötü olan durumu dev borsa FTX’in çöküşünün ardından daha da kötüleşti ve lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son zamanların en düşük seviyelerine geriledi. Hâliyle bu durum da sektördeki birçok şirketin olumsuz olarak etkilenmesine, hatta bazılarının iflas etmesine yol açtı.

Bugün gelen bilgiler de dünyanın en büyük borsalarından Coinbase’in bu kötü gidişat nedeniyle bir adım atacağını ortaya koydu. CEO Brian Armstrong tarafından yapılan açıklamalara göre ABD’li şirket, çalışanlarının önemli bir kısmını işten çıkarmayı planlıyor. Bu hamle, Coinbase’i son zamanlarda personelini toplu bir şekilde kovan şirketler arasına soktu.

950 çalışan işten çıkarılacak

Armstrong, personele gönderdiği bir e-postayla bu gelişmeyi duyurdu. Açıklamada, toplamda 4750 olan toplam çalışan sayısının %20’sine denk gelen 950 kişinin kovulacağı belirtildi. Şirket, toplu işten çıkarmanın, ‘kripto para piyasalarındaki gerilemeyi atlatma’ nedeniyle yapıldığını ekledi.

Armstrong ayrıca kara para aklama ve dolandırıcılıkla suçlanan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’a atıfta bulunarak “sektördeki vicdansız aktörlerinde Coinbase’in maliyet düşürme çabalarını etkilediğini ifade etti. 39 yaşındaki iş insanı açıklamalarında şunları da söyledi: “Meslektaşlarımızla yollarımızı ayırmak her zaman acı verici olsa da, personel sayısında değişiklik yapmadan masraflarımızı yeterince azaltmanın hiçbir yolu yoktu.”

Bu Coinbase’in son zamanlarda uyguladığı ilk işten çıkarma değil. Dev şirket, yaz aylarında da yine masrafları azaltma amacıyla 1.100 civarında çalışanını kovduğunu duyurmuştu. Buna ek olarak kasım ayında da 60 çalışanın işine son verilmişti.

Kripto sektörü dışında diğer teknoloji devletlerinden de devam eden ekonomik belirsizlik nedeniyle son aylarda benzer adımlar geliyordu. Bundan birkaç gün önce Amazon, 18.000 bin çalışanının işine son vereceğini duyurmuştu.

Son zamanlarda çalışanlarını toplu olarak işten çıkaran şirketleri merak ediyorsanız aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz

 

6
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
1
1
0