Amazon, Tarihinin En Büyük Toplu İşten Çıkarmasını Yapıyor: 18 Bin Kişi Kovulacak!

20
5
1
1
0
E-ticaret devi Amazon, en az 18 bin kişinin işine son vereceğini duyurdu. Şirket daha önce bu denli büyük bir işten çıkarma girişiminde bulunmamıştı. İşten çıkarmaların nedeni ise ekonomik belirsizlikler.

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Amazon, dikkat çeken bir karar aldığını duyurdu. Şirket tarafından yapılan resmi açıklamada küresel çapta en az 18 bin kişinin işten çıkarılacağı ifade edildi. Bugüne dek 1.5 milyondan kişiyi istihdam eden şirket, bu karar ile kendi tarihinin en büyük işten çıkarmasını yapmış olacak.

Amazon tarafından yapılan açıklamada işten çıkarmaların hangi ülkelerde gerçekleşeceğine ilişkin net bir detay söylemedi. Ancak işten çıkarmalar daha çok "Amazon Fresh and Go" isimli mağazalardan ve İnsan Kaynakları bölümlerinde gerçekleşecek. Amazon, maliyetleri düşürmek için böyle bir karar aldığını söylüyor.

İşten çıkarma sürecinin 18 Ocak'a kadar tamamlanması bekleniyor

Amazon

Jeff Bezos'tan sonra CEO'luk koltuğuna oturan Andy Jassy, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. "Bu işten çıkarma kararını ve karardan etkilenecek personeli asla hafife almıyoruz." diyen Andy Jassy, işten çıkarmaların nedenini de açıkladı. Amazon patronuna göre küresel ekonomideki belirsizlik, 18 bin kişinin işten çıkarılmasına yol açan esas nedendi. Sektör kaynaklarına göre Amazon'daki işten çıkarma süreci, 18 Ocak'a kadar tamamlanmış olacak.

İşten çıkarma furyası, teknoloji dünyasına genel anlamda sıçramış durumda. Sadece Amazon değil Meta ve Twitter gibi şirketler de devasa işten çıkarmalar yapıyorlar. Şirketler, resesyon korkusu altındaki insanların satın alma istekleri düşmesinden kaynaklanan gelir kaybını bu şekilde kurtarmaya çalışıyorlar. Ancak işten çıkarmaların yeterli olup olmayacağını anlamak için henüz erken bir dönemdeyiz.

Kaynak : https://www.bbc.com/news/business-64171008
20
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
20
5
1
1
0