Marvel, Pixar, Star Wars'ı Satın Alıp 'Medya İmparatorluğu' Kuran Disney CEO'su, İstifa Ettikten 2 Yıl Sonra Şirkete Geri Döndü

7
2
1
1
0
Disney, bugün paylaştığı sürpriz duyuruda 2020'de istifa eden Bob Iger'in CEO'luk görevine yeniden döndüğünü açıkladı. Iger, istifa etmeden önce 15 yıl Disney'in CEO'su olarak görev yapmıştı.

Sinemadan televizyona, eğlence parkından oyunlara kadar içerikleriyle tanınan, dünyanın en büyük medya şirketi olan The Walt Disney Company, 2020 yılında şok bir karara ev sahipliği yapmıştı. 2005’ten beri şirketin CEO’luğunu üstlenen ve başarıdan başarıya koşan Robert “Bob” Iger, görevinden istifa etmişti.

Disney CEO’su, bu kararın gerekçesini ayrıldığı an paylaşmamış, aylar sonra açıklamıştı. Öte yandan bugün, Iger’den yeni bir sürpriz daha geldi.

Bob Iger, yeniden Disney CEO’su oldu:

bob iger

Disney Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre Bob Iger, bıraktığı CEO’luk görevini yeniden devraldı. Böylelikle Disney’in mevcut CEO’su Bob Chapek ise koltuğuna veda etti.

Peki Iger şirketten neden ayrıldı, şimdi neden geri döndü?

Bob Iger, şirketten ayrılışından aylar sonra yaptığı açıklamada kararının gerekçesini paylaşmıştı. Iger’in açıklaması şu şekildeydi:

“Zamanla, belki de diğer insanların fikirlerine biraz daha az tolerans duyarak onları daha az dinlemeye başladım, belki de kendime biraz daha fazla güvenmemden dolayı, ki bazen güçlenince böyle olur.”

Iger’in geri dönüş nedeni de şirketin bugün paylaştığı açıklamasında yer aldı. The Walt Disney Company Başkanı Susan Arnold, Iger’in geri dönüşünün nedenini şu şekilde paylaştı:

“Yönetim kurulu, Disney'in giderek daha karmaşık bir endüstri dönüşümü dönemine girerken, Bob Iger'in bu önemli dönemde şirkete liderlik edecek benzersiz bir konuma sahip olduğu sonucuna vardı.”

Tabii bu kararın ardında şirketin son aylardaki performansı büyük rol oynuyor olabilir. Disney, sadece bu yılın başından şu ana kadar %40’a yakın değer kaybına uğradı. Şirketin emektar ismi Iger’in durumu toparlayıp toparlayamayacağını bekleyerek göreceğiz.

Bob Iger, Disney ile neler başarmıştı?

Bob Iger, Disney bünyesinde CEO'luk görevi süresince pek çok başarıya imza attı. Iger, görevi süresince şirketin değerini 48 milyar dolardan 257 milyar dolara çıkardı. Bununla birlikte aşağıdaki tüm satın alımlar, Iger yönetiminde iken gerçekleşti:

  • Pixar (2006) - 7,4 milyar dolar
  • Marvel Entertainment (2009) - 4 milyar dolar
  • Lucasfilm (2012) - 4,06 milyar dolar
  • 21st Century Fox (2019) - 71,3 milyar dolar

Yukarıdaki satın alımlarda en ön plana çıkan Marvel Entertainment, Forbes'un 2021 tahminlerine göre 51 milyar dolar değere ulaştı.

Kaynak : https://deadline.com/2022/11/disney-bob-iger-returns-ceo-bob-chapek-out-1235178223/
7
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
1
0