DNA Kopyalama Mekanizması, Atomik Seviyede Gözlemlendi

12
3
2
2
1
DNA’nın çoğaltılma mekanizmasında, DNA zincirinin kopyalanma sürecini işleten yapı atomik seviyede gözlemlendi.

Yaşam, DNA üzerinden ilerler. Bu çift zincirli yapıda insanların bütün karakteristik özellikleri yer alır ve sonraki nesillere aktarılır. Bir çocuk ortaya çıktığında, ilk ortaya çıkan hücre anne ve babadan gelen genetik materyal üzerinden çocuğun özellikleri belirlenir. Daha sonrasında bu ortaya çıkan yapı kullanılarak diğer hücreler oluşturulur. 

Hücre bölünmesinin adımlarından biri de, DNA zincirinin ikiye ayrılarak kopyalanmasıdır. Temel olarak beş karbonlu zincirlerin üzerinde nükleotitler dizilerek karakteristik oluşturulur. Adenin ile Timin, Guanin ile de Sitozin eşleştirilir. Haliyle bir zincir bölündüğünde, karşısında farklı bir yapı mutasyon dışında ortaya çıkamayacağı için DNA birebir kopyalanmış olur. Zincirde bir nükleotit kaybolduğunda DNA, karşısındaki nükleotite göre kendini doğru şekilde tamir eder. (Mutasyon ortaya çıkması için karşılıklı iki nükleotitin de zarar görmesi gerekir. TYT’de biyolojiden bir netiniz Webtekno’dan)

dna

Araştırmacı Eric Enemark, DNA kopyalanmasında kullanılan yapıyı atomik seviyede gözlemlemeyi başardı. St. Jude Çocuk Hastanesi’nde görev yapan Enemark, DNA kopyalamada kullanılan mekanizmanın kristal yapısının kopyalamayı başlatan yapı olduğunu ve atomik düzeyde gözlemlenmesinin, DNA çalışmalarını ilerleteceğini açıkladı. 

 Enemark ve ekibi, DNA kopyalamakta kullanılan yapıyı atomik seviyede görüntülemeyi başardı. Sistem teknik olarak tek bir DNA zincirini ve kopyalama için gerekli materyalleri toparlamakla görevli. 

Araştırmacıya göre bu yapı sayesinde DNA kopyalanmasını açıklamak da mümkün. DNA iki farklı MCM kompleks enzimi tarafından bir arada tutuluyor. Bu mekanizma ise MCM komplekslerini farklı yönlerde hareket ettiriyor ve çift zincirli yapıyı tek zincirli hale getiriyor. 

Araştırmacı, bu işlemi hücre bölünmesinin özü ve yaşamın temeli olarak nitelendiriyor.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-07-dna-replication-machinery-captured-atom-level.html
12
3
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
12
3
2
2
1