• Anasayfa
  • Uzay
  • Dünya Dışı Yaşam, Sanıldığı Kadar Yaygın Olmayabilir

Dünya Dışı Yaşam, Sanıldığı Kadar Yaygın Olmayabilir

25
14
6
6
5
Bu koca evrende bizden başka canlılar da var mı sorusunun henüz net bir cevabı olmasa da bu canlıları bulma yolunda bilim insanları emin adımlarla ilerliyor.

California Üniversitesi’nden araştırmacılar, uzaylı yaşamına elverişli olduğu düşünülen gezegenlerin yarısından fazlasının ölü bölgeler olduğunu ve bunun sebebinin oldukça büyük toksik gazlar olduğunu söyledi.

Yaşanabilir bölge olarak adlandırılan gezegenler, yıldızlarına olan mesafelerine göre belirleniyor. Eğer ki yıldızlarına olan mesafeleri sıvı suyun barınabileceği uzaklıktaysa bu gezegenin, dünya dışı yaşama elverişli olduğunu düşünülüyordu.

Ancak The Astrophysical Journal dergisinde yayımlanan bir araştırmada, insanlar ve hayvanlar gibi canlılara ev sahipliği yapabilecek olan yaşanabilir bölgelerin yarısından fazlasının atmosferinde bulunan zehirli seviyedeki karbonmonoksit ve karbondioksit sebebiyle yaşama elverişli olmadığı hesaplandı.

Araştırmanın yazarlarından bir tanesi olan Timothy Lyons, “Bu, Dünya’daki yaşamın fizyolojik sınırlarının, evrenin herhangi bir yerindeki karmaşık yaşama kıyas olarak ilk kez alınışı. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, bizimki gibi karmaşık ekosistemler, geleneksel olarak yaşanabilir şeklinde tanımlanmış bölgelerin çoğunda yok” dedi.

Ancak bu uzaylı yaşamı bulma konusunda daha isabetli atışlar yapılabileceği anlamına da geliyor. Araştırmanın yazarlarından Christopher Reinhard “Yaptığımız keşif, bu sonsuz gezegenlerden hangisini daha detaylı incelememiz gerektiğini bizlere sunuyor” diye konuştu.  

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/alien-life-rarer-search
25
14
6
6
5
Emoji İle Tepki Ver
25
14
6
6
5