Dünyanın En Güvenli Bilgisayarlarından Birinde Kritik Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

32
6
2
0
0
Bir siber güvenlik şirketi, Siemens'in endrüstriyel alanda kullanılan bilgisayar sistemi S7 Simatic'te sistemin uzaktan yönetilebilmesini sağlayan bir güvenlik açığı tespit ettiler.

Dijital güvenlik hem bireysel kullanıcıların hem de endüstriyel şirketlerin ortak bir sorunu. Bilgisayar korsanları tarafından fark edilebilecek bir güvenlik açığı, bireysel bir kullanıcının tüm verilerinin ele geçirilmesine neden olabilir ancak büyük bir şirketi de batırabilir.

Sektörel anlamdaki dijital güvenlik sorunlarını tespit etmek isteyen siber güvenlik uzmanları bu kez, endüstriyel alanlarda kullanılan ve dünyanın en güvenli PLC bilgisayarlarından bir tanesi olan Siemens S7 Simatic bilgisayarı üzerinde çalıştılar. Uzmanlar, bu bilgisayar sisteminde de güvenlik açığı tespit ettiler.

siemens

Siber güvenlik uzmanlarının keşfettikleri güvenlik açığı, bu PLC'nin uzaktan kontrol edilmesine imkan sağlıyor. Öyle ki bir bilgisayar korsanı, dünyanın en güvenli bilgisayarı olarak kabul edilen bu cihazı ufak kodlar yardımıyla yönetebiliyor. Dilediği gibi sistemi kapatabiliyor ve bu da sektörel anlamda üretimin durmasına ve para kaybına neden oluyor.

Ancak siber güvenlik uzmanlarına göre bu güvenlik açığını sömürmek fazlasıyla zor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sara Bitan, bu güvenlik açığının büyük sorunlara neden olabileceğini ancak bu amaçla düzenlenecek bir saldırının, sistemdeki güvenlik açığını kapatmaktan çok daha zor olduğunu söyledi.

Siber güvenlik şirketi, sorunların giderilmesi için durumu Siemens'le paylaştı.

Kaynak : https://techxplore.com/news/2019-08-wrest-world-plcs.html
32
6
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
32
6
2
0
0