iPhone 14 Pro'nun 'Dynamic Island' Özelliği Android'e Geldi [Hemen İndirip Deneyebilirsiniz]

59
14
5
4
2
iPhone 14 Pro ve Pro Max ile tanışma imkanı yakaladığımız Dynamic Island, bir geliştiricinin çabalarıyla Android ekosistemine geldi. İşte dynamicSpot isimli uygulamanın sunduğu özellikler...

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın 7 Eylül'de tanıttığı iPhone 14 ailesi, en çok da Pro modeller ile dikkat çekti. Zira Apple, tarihinde ilk kez delikli ekran tasarımına sahip akıllı telefonlarla karşımıza çıkmıştı. Üstelik iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'in delikli ekranı, "Dynamic Island" ismi verilen bir özellikle de işlevsel hale getirilmişti.

Özelliğin ilgi çekmiş olması, Android ekosistemi için uygulama geliştiren geliştiricilerin de iştahını kabartmış durumda. Hatta Jawomo isimli bir geliştirici, dynamicSpot ismini verdiği bir mobil uygulamayı da erken erişim kapsamında yayınladı. Bu uygulama, Android telefonlara Dynamic Island özelliğini getiriyor ve orijinalindeki gibi bazı işlevsel özellikler sunuyor.

İşte dynamicSpot isimli uygulamadan bazı ekran görüntüleri

dnamicspot android

Biz de Webtekno ekibi olarak, ilerleyen dönemlerde çok konuşulması muhtemel olan bu uygulamayı indirdik ve Samsung Galaxy S20+'ta test ettik. Şimdi sizlere, Android ekosistemi için geliştirilen Dynamic Island uygulamasının özelliklerinden bahsedeceğiz. 

Uygulamaya giriş yaptığınız ilk an, telefonunuzdan izinler isteniyor ve bu izinleri vermeniz durumunda da Dynamic Island özelliğini akıllı telefonunuzda görmeye başlıyorsunuz. Ekrandaki deliğe uygun olarak çalışmaya başlayan uygulama, deliğin çevresinde yer alan Dynamic Island alanının özelleştirilmesine de imkan tanıyor. 

Dynamic Island Android

Yukarıdaki fotoğraf, dynamicSpot isimli uygulamanın arayüzünü gösteriyor. Bu arayüzün oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki zaten birkaç seçenek sunuluyor ve bunun dışında da bir şey görmüyorsunuz. Uygulamalarda da yukarıdaki gibi görünen uygulama, bir bildirime dokunduğunuzda ise doğrudan o uygulamaya yönlendirme yapıyor. Ancak gelen bildirimleri sadece ufak logolar olarak görüntülüyorsunuz.

mobil uygulama

dynamicSpot'un ana sayfasında yer alan "Pop-up settings" seçeneğine dokunduğunuzda, yukarıdaki sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Bu sayfada çakma Dynamic Island'in nerede duracağını ve hangi boyutlara sahip olacağını belirliyorsunuz. Yaptığınız ayarların sorunsuz bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

dynamic island android uygulaması

Yukarıdaki ekran görüntüsünde ise dynamicSpot isimli uygulamanın Spotify'ı nasıl gösterdiğine tanıklık ediyorsunuz. iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'in Dynamic Island özelliği, müzik uygulamalarının kontrolüne imkan tanıyordu. Samsung Galaxy S20+'ta müzik kontrolü yapabilmek için, ekranda beliren bölüme basılı tutmak gerekiyor. Diğer modellerde de aynı şekilde çalışacağını söyleyebiliriz. 

Uygulamanın Google Play Store'daki sayfasındaki başka bir ekran görüntüsü

Google play store

Uygulamanın erken erişimde olması, bazı sorunlar yaşanabileceği anlamına geliyor. Yani burada anlattığımız özelliklerin hepsine, kendi telefonunuzdan erişemeyebilirsiniz. Bunun aksi bir durum da söz konusu. Uygulamayı kurcalarken yeni özellikler keşfedebilirsiniz. Zira Google Play Store'daki açıklama sayfası, özelliklerle ilgili yeterli bilgi vermiyor.

Eğer siz de dynamicSpot'u denemek isterseniz, buradaki bağlantı üzerinden Google Play Store'da yer alan sayfaya ulaşabilirsiniz. Ancak yukarıdaki durumlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. İşin bir de güvenlik bölümü var. dynamicSpot, telefonunuza tam erişim istiyor ve geliştiricinin ne denli güvenilir olduğunu tam anlamıyla bilmiyoruz. Bu nedenle uygulamayı cihazınıza yüklerken iki kere düşünmekte fayda var.

*Webtekno ekibi, uygulama nedeniyle yaşanabilecek herhangi bir sorundan sorumlu değildir.

59
14
5
4
2
Emoji İle Tepki Ver
59
14
5
4
2