Dijital Dönüşümün Olmazsa Olmazı e-fatura nedir? Nasıl e-fatura kesilir?

4
1
0
0
0
Satılan ürün ve hizmetlerin faturalandırma süreci için pek çok avantaj sunan e-faturalar, hem satıcılar hem de alıcılar için büyük bir önem arz ediyor. Peki e-fatura tam olarak nedir ve e-fatura mükellefi olmak için neler yapılması gerekiyor?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile dijitalleşen yaşam, pek çok şeyi değiştirdi. İnsanlar eskiden, satın aldıkları ürünlere ait belgelerden tutun da resmi evraklara kadar hemen her şeyi arşivlemek zorunda kalıyordu. Ancak gelişen teknoloji sayesinde şimdilerde çok daha farklı bir noktadayız. Bulut sistemler ve e-posta adresleri, insanların arşivleri haline geldi.

Dijital arşivler, en çok da faturalar noktasında hayatı kolaylaştırdı. Eskiden insanlar, satın aldıkları tüm ürünlerin faturasını garanti süresi boyunca saklıyorlardı. Şimdiyse buna ihtiyaç kalmadı. Zira e-posta adreslerine gönderilen e-faturalar, hesaplar çalınmadığı süre boyunca saklanabiliyor. Üstelik bu durum ile satıcıların da işleri kolaylaşıyor. Gelin hep birlikte e-faturanın ne olduğuna, avantajlarına ve nasıl e-fatura mükellefi olunabileceğine bakalım.

e-fatura avantajları nelerdir?

e-fatura

e-faturalar, resmi evraklardır ve tıpkı kağıt faturalar gibi resmi olarak geçerlidirler. e-fatura sistemine geçen bir satıcı, diğer her şeyden önce kağıt, yani ağaç israfının önüne geçer. Ayrıca zamandan da tasarruf yapılmış olur. e-fatura programı ile kesilmiş bir fatura, anında alıcının e-posta adresine gönderilir. Ayrıca bir alıcı; e-faturası gecikmiş olan ürünün ödemesini hiçbir şekilde geciktiremez. Tüm bunları bir kenara bıraktığımızda, bu sürecin aslında bazı şirketler için zorunlu olduğunu unutmamak gerek. Resmi Gazete’deki ilgili tebliğe göre yıllık satış tutarı 3 milyon TL’nin üzerinde olan şirketler, e-faturaya zorunlu olarak geçiş yapıyorlar.

e-fatura sisteminin avantajı bunlardan ibaret değil. e-fatura sistemini aktifleştiren bir satıcı, gelir-gider dengesini çok daha doğru bir şekilde kurabilir. Ayrıca kesilen bir e-fatura, satıcının Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) hesabına doğrudan yansır. Böylelikle satıcı için ekstra iş yükü ortadan kalkmış olur. Tüm bunlara ek olarak; e-fatura entegrasyonu sayesinde aynı anda birden çok fatura kesilebilir, e-ticaret platformlarında yapılan satışlar için de tek tuşla fatura oluşturulabilir.

Peki e-fatura başvurusu nasıl yapılır?

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’na entegre olan Kamu Sertifikasyon Merkezi sisteminden fatura üzerinde şirketinize ait mührün bulunması adına öncelikle mali mühür başvurunuzu online ortamda yapmanız gerekmektedir.
  • Başvurunuzda temin edeceğiniz mühürün ömrüne karar vermeniz gerekmektedir. 1 yıllık, 2 yıllık ve 3 yıllık olarak kategorize edilen süreleri tercih etme hakkınız olur. Mühür süresi dolduğunda, yenileme yapılması gerekmektedir.
  • Bir flash bellek gibi düşünebileceğiniz dijital mühür için TÜBİTAK’a ödeme yapmanız gerekmektedir.
  • Mühür tarafınıza ulaştıktan sonra da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet platformunu kullanarak e-fatura başvurusu yapılması gerekmektedir.
  • e-fatura başvurusu onaylandıktan sonra ise bir e-fatura programı edinilmesi ve bu programın GİB ile entegre edilmesi gerekmektedir.
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0