Elon Musk'tan Twitter'ın Türkiye'deki Bazı Paylaşımlara Özel "Erişim Engeli" Getirmesiyle İlgili Açıklama

45
20
3
2
2
Elon Musk, Twitter’ı satın aldığından beri adeta yerinde duramıyor. Yaptığı yeni bir erişim kısıtlamasıysa bizi oldukça yakından ilgilendiriyor.

Elon Musk, iş dünyasının yaramaz çocuğu gibi; bir gün Twitter’ın logosunu değiştiriyor, bir gün eski sevgilisinin hesabını kapatıyor. Bugün ise Türkiye'deki bazı hesapların kapatıldı ve bazı paylaşımlar için Türkiye'den erişim engeli getirildi.

Twitter Global Government Affairs (Twitter küresel devlet işleri) hesabından yapılan duyuruyla, bugün Türkiye’deki bazı içeriklere erişim engeli getirildiği doğrulandı. Açıklamanın ardından kısa bir süre sonra ise Elon Musk, öfkesini Bloomberg yazarı Matthew Yglesias’tan çıkarttı.

Önce Twitter’ın yaptığı açıklamalara bir bakalım. 

Biliyorsunuz ki yarın bir seçim yapacağız ve bu, ülkemizin geleceğini de doğrudan etkileyecek bir seçim. Dolayısıyla da hepimiz sürekli olarak medyadaki güncel haberleri takip ediyoruz.

Gündemimizin bu denli siyaset olduğu şu günlerde Twitter’ın özellikle "bazı” gönderilere erişim engeli getirmesi de elbette siyasete yoruldu. Bu iddiayı ortaya atan ise Bloomberg'ten Matthew Yglesias oldu. 

Matthew Yglesias, hükümetin Twitter’dan böyle bir istekte bulunduğunu iddia etti:  

Bunun mevcut hükümetin rakiplerine karşı uyguladığı bir ambargo olduğunu iddia eden Matthew, Elon Musk’a da sert ithamlarda bulundu ve bir sonraki paylaşımında Elon Musk için “Başından beri söylediğim gibi, Twitter ve ifade özgürlüğüyle ilgili en büyük sorun, Musk'ın çeşitli rejimlerin gözüne girmeye ihtiyaç duyan büyük bir uluslararası otomobil şirketinin ana hissedarı olarak çok daha önemli bir işe sahip olmasıdır.” dedi.  

Elon Musk’ın bu iddialara yanıtı ise şöyle oldu: 

Beynin kafandan mı çıktı Yglesias? Seçim, ya Twitter'ın tamamen kısıtlanması ya da bazı tweet'lere erişimin sınırlandırılması. Hangisini istersin?

Elon Musk bu paylaşımıyla Twitter'ın tamamen engellenmemesi için bazı gönderileri kısıtladıklarını iddia etti. Ancak kullanıcılar, Elon Musk'ın Twitter'ı satın alma sebebi olan "ifade özgürlüğü"nü kendisine hatırlattı.

Araştırmacı Gazeteci Biran Krassenstein, engellemenin nedenlerine dair bir kamuoyu duyurusu yapmaları gerektiğini dile getirdi:

"Twitter'ın bu hamlesine tam da bu nedenle katılıyorum. Tek isteğim, engellemenin nedenleriyle ilgili bir kamu duyurusu olacaktır. Şeffaflık uzun bir yol kat ederdi."

"Türkiye'deki hükümetin bize gönderdiğini yayınlayabilirdik. Yapacağız."

Elon Musk'ın yaptığı bu son paylaşım sonrası yakın bir zamanda konuyla ilgili kamuoyu duyurusu gelebileceği ihtimali de doğdu. Konuyla ilgili detaylar geldikçe sizlere de aktarıyor olacağız. 

45
20
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
45
20
3
2
2