Elon Musk'ın Türkiye'deki Bazı Twitter Hesaplarının Engellenmesi Açıklamasına Wikipedia'dan Tepki Geldi

17
4
2
0
0
Elon Musk'ın Türkiye'de bazı Twitter hesaplarının engellemesi üzerine yapılan açıklamasının ardından Wikipedia kurucu ortağı Yglesias'tan ifade özgürlüğüne vurgu yapan açıklamalar geldi.

Geçtiğimiz gün Twitter Global Government Affairs (Twitter Küresel Devlet İşleri) hesabından yapılan paylaşıma göre Türkiye'de bazı içeriklere erişim engeli geldiği doğrulanmıştı. Dünyada gündem olan bu olayın ardından Elon Musk'tan da bir açıklama gelmişti.

Bloomberg muhabiri Matthew Yglesias'ın tweetine yanıt veren Musk, Yglesias'ın açıklamasına tepki göstererek Twitter'ın tamamen kısıtlanmaması için bazı tweetlere erişim kısıtlaması yaptıklarını söyledi. Bu ikilinin tartışmasını buradan okuyabilirsiniz. Bugün ise bu tartışmaya Wikipedia'nın kurucu ortaklarından Jimmy Wales katıldı.

"Biz mücadele ettik."

Jimmy Wales

Musk'a tepkisini gösteren Wikipedia kurucu ortağı Jimmy Wales, içeriklere gelen erişimin engellenmesiyle ilgili olarak "Eğer Elon Musk ifade özgürlüğünü umursamıyorsa sadece bunu söylese." ifadelerini kullandı.

"Biz Türkiye'de prensiplerimize bağlı kaldık ve mücadele ederek kazandık. Bu ifade özgürlüğünün bir slogan değil prensip olduğunu göstermişti." diyen Wales, "Eğer Elon, 'Biz eğer para kazanmamıza engel oluyorsa ifade özgürlüğünü umursamıyoruz' demek istiyorsa sadece bunu söylemeli." dedi.

Wikipedia, Türkiye'de uzun bir süre yasaklı kalmış, uzun bir hukuk sürecinin ardından yeniden açılmıştı. 

17
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
4
2
0
0