• Anasayfa
  • Uzay
  • Uzaylıları Keşfetmeye Bir Adım Daha Yaklaşıldı

Evrenin Bir Ucundaki Uzaylıları Keşfetmeye Bir Adım Daha Yaklaşıldı

29
5
4
1
0
Bilim insanları, milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki yerlerden gelen radyo dalgalarını gerçek zamanlı olarak tespit edebilecek bir sistem geliştirdi. Bu sistemle birlikte evrenin derinliklerinden gelen radyo dalgaları tespit edilebilecek. Bu sayede gezegenimizden fazlasıyla uzakta bir yaşam formu bulunuyorsa bu canlıların tespitini yapabileceğiz.

Hızlı radyo dalgası patlamaları olarak bilinen sinyaller, 2007 yılında keşfedildiğinden bu yana bilim insanlarının aklını kurcalıyordu. O zamanlardan beri bu dalgalar birçok kez keşfedildi ancak onları neyin ürettiği bir sır olarak kaldı.

Avustralya'daki bir doktora öğrencisi, evrenin derinliklerindeki gizemli radyo dalgalarını gerçek zamanlı olarak tespit edebilecek otonom bir sistem geliştirdi. Yeni yapılan araştırma sonucunda hızlı radyo dalgası patlaması ismi verilen bu sinyaller Dünya'ya ulaştığı anda detaylı bir şekilde incelenebilecek.

uzaylı arayışı

Hızlı radyo dalgası patlamaları Dünya üzerindeki bir cihaz aracılığıyla tespit edildiği zaman çok uzun bir yol kat etmiş oluyor. Nereden geldiği tespit edilen ilk sinyalse bu yazın başlarında tespit edildi. Sinyalin evrenin bir ucundan, 3,6 milyar ışık yılı uzaklıktan geldiği tespit edildi.

Yeni sistemi geliştiren Wael Farah, "Bir sinyalin bir milisaniyeden daha kısa bir sürede evrenin yarısını kat edip birkaç milyar yıllık yolculuğun ardından teleskobumuza ulaşması ve karmaşık yapısını keşfetmek fazlasıyla ilginç bir olay" ifadelerini kullandı.

radyo dalgası patlaması

Swinburne Teknoloji Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Farah, Molongo Radyo Gözlem Evi'ndeki bir bilgisayarı geliştirerek bilgisayarın hızlı radyo dalgası patlamalarının özelliklerini keşfetmesini ve dalgaları arka plan seslerinden ayırmasını sağladı.

Şu ana kadar beş adet radyo dalgası patlamasını tespit eden bilgisayar, ekibin açıklamalarına göre bu zamana kadar tespit edilmiş en güçlü patlamalardan birini de tespit etti.

Sistem son derece uzaktaki radyo sinyallerini yakalamasının yanı sıra bu işlemi otonom bir şekilde de gerçekleştirebiliyor. Bir radyo patlaması teleskop tarafından yakalandığı zaman Farah'ın geliştirdiği sistem bu dalgaları otomatik olarak tespit ediyor.

Makine öğrenmesi yöntemi sonucunda bilgisayar, projede çalışan bilim insanı Dr. Chrsis Flynn'in açıklamalarına göre hızlı radyo dalgası patlamalarını tespit edip milyonlarca radyo sesi içerisinden ayırıp kaydedebiliyor. Milyonlarca radyo sesi arasında da cep telefonları, fırtınalar ve güneşin sinyalleri bulunuyor.

Yeni yöntem sayesinde çok daha uzaktaki radyo sinyalleri gerçek zamanlı olarak tespit edilebilecek. Bu da evrenin bir ucunda yaşayan bir yaşam formu bulunuyorsa bunun tespitinin çok daha kolay bir şekilde gerçekleşeceği anlamına geliyor.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7328587/Mysterious-radio-signals-billions-light-years-away-detected-real-time.html
29
5
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
29
5
4
1
0