Firefox, Ekim Ayında HTTP Protokolünü 'Güvensiz' Olarak Gösterecek

12
7
3
0
0
Mozilla, ekim ayında sunacağı Firefox güncelleştirmesi ile HTTP protokolüne sahip olan internet sitelerini "Güvenli Değil" olarak gösterecek.

Mozilla ekibi, düzenli olarak Firefox isimli internet tarayıcısına güncelleştirmeler sunuyor. Bu güncelleştirmeler kimi zaman güvenlik açıklarıyla ilgili olurken kimi zamansa genel iyileştirmeleri içeriyor. Ancak bu kez Mozilla tarafından duyurulan bir karar, HTTP protokolüne sahip olan internet sitelerinin başını ciddi anlamda ağrıtacağa benziyor. 

Google'ın Chrome 68 sürümünde kullanıcıların hizmetine sunmuş olduğu ve aktif olarak kullanılan "Güvenli Değil" özelliği, şimdi de Firefox'a geliyor. Ancak bu özellik Firefox kullanıcıları tarafından ekim ayı itibarıyla kullanılabilecek.

firefox

Bugüne kadar sadece form veya giriş seçeneği içeren HTTP protokollü internet sitelerinde "Güvenli Değil" olarak gösteren Firefox, ilerleyen dönemlerde tüm HTTP sitelerini "Güvenli Değil" olarak gösterecek. 

Mozilla tarafından yapılan açıklamalara göre günümüzdeki internet sitelerinin yüzde 80'i HTTPS protokolünü kullanıyor ve bu protokolü kullanan internet sitelerinin güvenli olduğunu göstermek için herhangi bir işleme gerek duyulmuyor. Ancak HTTP protokolünün güvensiz olduğunun altını çizen yetkililer, kullanıcıların daha dikkatli olabilmeleri için bu uygulamayı başlatma kararı aldıklarını söylüyorlar.

Ekim ayı geldiği zaman Firefox kullanıcıları, HTTP protokollü internet sitelerinde "Güvenli Değil" uyarısını görmeye başlayacaklar. Belki Mozilla'nın bu atağı, internet sitelerinin HTTPS protokolüne geçmesi için bir baskı yaratabilir. Site yöneticilerinin bu baskı dahilinde protokollerini taşıma kararı almasının, kullanıcılar için çok daha iyi olacağı su götürmez bir gerçek.

Kaynak : https://www.zdnet.com/article/firefox-follows-in-chromes-footsteps-and-will-mark-all-http-pages-as-not-secure/
12
7
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
7
3
0
0