Google’ın Kurucusu, Gizli Bir Uçan Araba İmparatorluğu İnşa Ediyor

11
6
3
1
1
Google’ın kurucusun ve şu anki yöneticisi olan Larry Page’in, Kanada kökenli Opener isimli bir teknoloji şirketinin gizli sahibi olduğunu ortaya çıktı. Page’in bu şirket haricinde iki şirketi daha var ve amaçladığı şey gerçek bir uçan araba imparatorluğu kurmak.

Larry Page’in hiç bilmediğimiz bir yüzü daha ortaya çıktı. Kendisinin uçan arabalara ilişkin çok ciddi planları olduğu anlaşıldı. İki koltuklu uçan taksi Cora, spor uçan araba Flyer adındaki iki modeli üreten Kitty Hawk ve Opener isimli iki şirketin de sahibi olduğu anlaşılan Page, kendisini bilinçli bir şekilde çalışanlarından bile gizliyormuş.

Kitty Hawk ve Opener şirketlerinin merkezleri Kaliforniya’nın Palo Alto bölgesinde bulunuyor. Bu iki şirketin birbiriyle kurduğu bir ilişki de yok. Aslında bakarsanız iki şirket de birbirine ciddi anlamda rakip konumunda. Üstelik sahipleri aynı kişi Larry Page iken. He iki şirketin çalışanları da aslında patronlarının Larry Page olduğundan bir haber çalışıyorlar.

Peki Page neden bunun yapıyor?

Birbirine doğrudan rakip olacak iki şirketin sahibi olmak, iş dünyasında biraz provoke edici olabilir. Dünyanın en gelişmiş uçan araba teknolojilerini üreten Uber, Joby ve Airbus gibi şirketler, bu saatten sonra Larry Page’in yapmaya çalıştığı şeyden korksalar iyi olur.

Page, 2010 yılında Stanford Üniversitesi’nde Havacılık profesörü olan Ilan Kroo tarafından kurulan Levt Inc adında küçük bir şirketle uçan araba sektörüne girdi. Kroo, uçan arabalar için hafif malzemeler ve çeşitli materyallerin kullanılabilir olduğunu ilk kez kanıtlayan bilim insanlarından birisiydi.

Uçmak çok fazla enerji gerektiriyor. Günümüzde üretilen uçan araçların hemen hemen hepsi elektrik gerektiriyor. Bu nedenle mühendisler özgün enerji çözümler üretmek zorundalar. Günümüz batarya teknolojileri ise uçan araçların yaygınlaşmasını engelliyorlar, çünkü uzun süre uçamıyorlar. Çoğu uzman bu sürecin çözülmesi için yıllara ihtiyacımız olduğunu düşünüyor. 

Larry Page, uçan arabalarla ilgili hiçbir zaman kamuoyunun önünde konuşmadı. Kendisinin amaçları, tek bir uçan araba üretmekten daha büyüktü. 2014 yılında SkyKar olarak bilinen şimdiki Opener’ı satın aldı. Şirketin ilk kurucusu Markus Leng, 2009’de Kanada’nın Ontario kentinde SkyKar’ın konseptleri üzerinde çalışıyordu ilk prototip 2011’de ortaya çıktı ve havalandırıldı. 2012’de ise 1.1 milyar dolarlık gizemli bir fon aldı, şirketin ismi de Opener oldu. Bu fon kaynağı da şirket tarafından hiç açıklanmadı.

2012 yılında Leng, şirketin yeni hayata geçirdiği BlackFly aracına çok benzer bir patent başvurusu yaptı. Eylül 2014'te Kanada hükümeti internet sitesi SkyKar'ın Kanada'da bir Kanada şirketi kullanılarak, ABD'de birileri tarafından satın alındığını yazdılar. İki gizli kaynak bu satın almanın Larry Page tarafından gerçekleştirildiğini, karşılığında 10 milyon dolar ödeme yaptığını söyledi. Sonra SkyKar konsepti Opener’ın Palo Alto’daki yeni merkezine geldi.
Larry Page, bu şirketi yönlendirmesi için kendisini maskeleyecek bir başka Stanford profesörü olan Sebastian Trun ile çalışmaya başladı. Trun, Google’ın otonom sürüş sistemlerini geliştiren takımlara da liderlik etmiş bir isim. 

Larry Page, ucuz ve halkın kolaylık satın alabileceği modeller geliştirmek için, uzun yıllardır çalışıyor gibi görünüyor. Bakalım önümüzdeki dönemde kendisinden de resmi açıklamalar duyacak mıyız.

Kaynak : https://www.theverge.com/2018/7/19/17586878/larry-page-flying-car-opener-kitty-hawk-cora
11
6
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
11
6
3
1
1