Halüsinatif Mantarlardaki Bir Maddenin Alkol Bağımlılığını Ortadan Kaldırabileceği Keşfedildi

8
2
2
0
0
Bilim insanları, insanlarda halüsinasyon etkisi yaratan bir mantarın alkol bağımlılığı ile mücadelede kullanılabileceğini keşfetti.

Alkolizmle mücadele için bilim insanları uzun zamandır çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar arasında çeşitli terapi teknikleri, alternatif tıp yöntemleri, ilaç tedavileri gibi farklı yöntemler yer alıyor. Bu çalışmaların en sonuncusu, halüsinatif mantarların içindeki bir maddenin çözüm sunabileceğini ortaya koyuyor. 

Psilosibin adlı bu madde, normalde halüsinatif mantarların içerisinde yer alıyor. Bu madde son çalışmalara göre içki içme alışkanlığına bir son vermede önemli bir rol oynayabilir, özellikle de sözlü terapiyle desteklendiğinde.

Terapi desteği ile etkili oluyor

halüsinatif mantar

Çarşamba günü JAMA Psychiatry dergisinde yayımlanan çalışmada, alkol bağımlılığı olan kişiler iki gruba ayrıldı. Bir gruba Psilosibin ilaçları verilirken bir gruba ise bağımlılıkla hiçbir alakası olmayan Benadril verildi. Sonrasında da iki grubun alışkanlıklarındaki değişimler incelendi. 

Araştırmacılar ilaç tedavisini konuşma terapisine ek olarak kullandı. İlk olarak 4 seans terapiye giren katılımcılara daha sonrasında iki doz ilaç verildi. Ardından da dört seans daha terapi gerçekleştirildi. İkinci terapi dönemi sonrasında katılımcılar iki doz daha ilaç aldı ve sonrasında da yine dört seanslık son terapi seanslarına katıldı. 

32 haftalık sürecin sonunda her iki grupta da alkolizm davranışı azaldı ancak bu azalış, ilaç kullanan grupta çok daha yüksek oldu. Psilosibin kullanan grupta tedavi oranı %83 olurken, plasebo grubunda ise %51 olarak gerçekleşti. Tamamen alkol almayı bırakan kişilerin oranı ise ilk grupta %48 olurken, plasebo alan grupta ise %24 olarak gerçekleşti. 

Kaynak : https://www.sciencealert.com/magic-mushroom-psychedelic-may-help-ease-alcohol-addiction-new-results-hint
8
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
2
0
0