Harvard Üniversitesi Profesörü, Bir İnsanı Süper Kahraman Yapabilecek Genleri Açıkladı

78
13
6
3
2
Harvard Üniversitesinden bir genetik uzmanı, gen düzenleme teknolojisi sayesinde insanların elde edebileceği süper kahraman benzeri özellikleri listeledi.

Harvard Üniversitesinden genetikçi George Church, insanlara uzun bir yaşam ve süper kahramanlardaki gibi özellikler verebilen genetik mutasyonları ve değişiklikleri listeledi.

Çılgın bir profesörün notlarına benzeyen listede her gene ait olan olumlu ve olumsuz özellikler bulunuyor. Örneğin LRP5 geninde gerçekleşen özel bir mutasyon size güçlü kemikler verse de suda daha çabuk batmanıza sebep oluyor. Bahsedilen diğer özellikler arasında radyasyona karşı dayanıklılık ve su altında uzun süre nefesinizi tutmak bulunuyor.

Hepsini kısaca özetlememiz gerekirse liste, gen düzenleme teknolojileri daha yaygın ve daha güvenli olduğu zaman ne gibi özelliklerle karşılaşabileceğimiz hakkında bir bilgi veriyor.

Listedeki genotiplerin çok azında olumsuz bir taraf bulunuyor. Bu da çeşitli genler hakkında aslında ne kadar kısıtlı bir bilgimiz olduğunu da gösteriyor. Church, yayınlanan listede bazı değişiklik ve mutasyonların ciddi salık problemlerine yol açabileceğini belirtti.

Örneğin bir kişinin PCSK9 genini durdurmak onun koroner hastalıkla karşılaşma riskini düşürse de diyabet ve kognitif bozukluklar geliştirme ihtimalini artırıyor. CCR5 geni çıkartıldığı zaman HIV virüsüne karşı dayanıklılık artarken West Nile isimli bir virüse olan dayanıklılık düşüyor.

Şu an için insanların bu özelliklere nasıl yaklaşacağı bilinmiyor ancak birçok kişinin uzun bir süre konuya endişeli yaklaşacağını söyleyebiliriz.

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/harvard-list-genes-superhuman
78
13
6
3
2
Emoji İle Tepki Ver
78
13
6
3
2