105 Işık Yılı Uzaklıkta İki Yeni Ötegezegen Keşfedildi: Biri Yaşama Elverişli Olabilir!

14
2
1
0
0
Bilim insanları 105 ışık yılı uzaklıktaki bir cüce yıldızda iki yeni ötegezegen keşfettiğini açıkladı. Bu gezegenlerden birinin yaşama elverişli olabileceği ifade edildi.

Bilim insanlarının uzay araştırmaları hızla devam ederken her geçen gün evrenin derinliklerinden bir keşifle karşılaşıyoruz. Ötegezegenleri de içeren bu keşifler, dünya dışı yaşam arayışımızda büyük bir önem taşıyor. Ötegezegen ne diye soracak olursanız; bu isim, güneş sistemimize dahil olmayan ve başka bir yıldızın yörüngesinde bulunan gezegenlere veriliyor. Uzmanlar en son, geçtiğimiz haftalarda okyanusla kaplı olabilecek bir gezegen keşfettiklerini duyurmuştu.

Şimdi ise astronomlardan yeni bir açıklama geldi ve yeni bir keşfin yapıldığı duyuruldu. Yapılan açıklamada 105 ışık yılı uzaklıkta bir cüce yıldızda iki yeni gezegenin bulunduğu ifade edildi. Çalışma bulguları Astronomy & Astrophysics üzerinden yayımlandı.

Gezegenlerden biri yaşama elverişli olabilir

Bilim insanları, 105 ışık yılı uzağımızda bulunan TOI-4306 isimli kızıl cücenin bu iki kayalıktan oluşan ötegezegene ev sahipliği yaptığını ifade etti. Ayrıca, NASA’nın TESS teleskobu yardımıyla keşfedildiği belirtilen gezegenlerden birinin yıldızdan yaşama elverişli olabilmeye uygun uzaklıkta olduğu da gelen açıklamalarda yer aldı.

Gezegenler oldukça heyecan verici olsa da gezegenlerin doğalarını anlamak için daha fazla gözlemin yapılması gerekiyor. Uzmanlar, yaşama elverişli olmasa bile bu tarz yıldızına uygun mesafede bulunan kaya gezegenlerin oldukça nadir olduğunu sözlerine ekliyor. Ek olarak çalışma, güneş sistemimizin dışında keşfedilmeyi bekleyen daha birçok gezegenin bulunduğunu da ortaya koyuyor.

Keşifte yakın kızılötesi dalgalara duyarlı teleskoplar kullanıldı. Gözlemlerde elde edilen veriler de ilk olarak LP 890-9b isimli gezegenin keşfedilmesini sağladı. Ekip, bunun ardından TESS ile gözden kaçırılmış ötegezegenleri aradı ve LP890-9b’den biraz daha uzakta olan ikinci gezegeni keşfetti. 8,4 günlük bir yörünge periyoduna sahip olan bu diğer gezegene de LP 890-9c ismi verildi. İlk gezegenin Dünya’nın kütlesinden 13 kat, ikincisinin ise 25 kat daha fazla olduğu belirtildi. Gezegenlerin Dünya’dan büyük, Neptün’den de küçük kaya gezegenler olması da ‘Süper Dünya’ sınıfına girmelerini sağladı.

Son olarak araştırmacılar, LP 890-9c’nin doğru mesafede bulunması nedeniyle yaşama elverişli olabileceği ihtimali olduğunu söylüyor. Ancak, bu konuda henüz heyecanlanmak için erken olduğu, gezegenin atmosferi gibi birçok konuda ek çalışmalar yapılması gerektiği vurgulanıyor. Umut verici bu gezegen ile ilgili gelişmeleri ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/two-rocky-super-earths-discovered-around-a-nearby-star-and-one-could-be-habitable
14
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
2
1
0
0