Instagram, Video Çekerek Yaş Doğrulama Özelliğini Avrupa'ya Getirdi: Peki Sistem Nasıl Çalışıyor?

8
5
1
0
0
Instagram, yaz başında ABD'de test etmeye başladığı video çekerek yaş doğrulama özelliğini Avrupa ve Birleşik Krallık'a getirdi. Yeni doğrulama sistemi, bir yaş tahmin etme teknolojisi yoluyla kullanıcıların çektiği video selfieleri analiz edecek ve yaş doğrulaması yapacak.

Fotoğraf ve video paylaşma platformu Instagram, dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcısıyla büyümeye devam ediyor. Bu nedenle de platform, güvenlik konusunda hamleler yapıyor. Daha önce yapılan araştırmalar, Instagram’ın özellikle gençlere zarar verdiğini açığa çıkarmıştı.

Dev platform, bu hamleleri kapsamında geçtiğimiz haziran ayında iki yeni özelliğini ABD’de test etmeye başladı. Kullanıcıların yaşını doğrulamak isteyen şirket, iki yeni yöntem deneyeceğini ifade etmişti. Bunlardan ilki video çekerek diğeri ise takipçilerin kefil olması yoluyla yaş doğrulanmasıydı. Ayrıca platformda hâlihazırda kimlik yükleyerek doğrulama bulunuyordu. Şimdi ise bu yöntemlerin biri hakkında bir gelişme yaşandı.

Video çekerek yaş doğrulama özelliği Avrupa ve Birleşik Krallık’a geldi

Instagram, kullanıcıların video çekerek yaş doğrulaması yapmasını sağlayan özelliği Avrupa Birliği ülkeleri ve Birleşik Krallık’a getirdi. Yeni özellik, artık kullanıcıların kimlik yüklemeye ek olarak video selfie çekerek de yaş doğrulamasına olanak tanıyacak.

Bu doğrulamanın nasıl çalıştığını soracak olursanız; kullanıcıların çektikleri videolar, bir yaş tahmin etme teknolojisi ile analiz edilecek. Bu teknolojinin sahibi ise Birleşik Krallık merkezli dijital kimlik girişimi Yoti. Sistem, kullanıcının yüzünü inceleyerek tahmini bir yaş sunacak. Bu video, daha sonrasında hem platformdan hem de Yoti’den silinecek. Ek olarak Yoti’nin teknolojisinin bir yüz algılama teknolojisi olmadığını ekleyelim. Bu; kullanıcıları tanıyamayacağını, sadece yaşını tahmin edebileceği anlamına geliyor.

Instagram, henüz diğer ülkelere ne zaman geleceği bilinmeyen yeni sistemle birlikte kullanıcıların platformda yaşlarına uygun bir deneyim yaşamasını sağlamayı amaçlıyor. Birçok uzman, 18 yaş altı çocukların zararlı içeriklerden korunması için yaş doğrulama teknolojilerinin zorunlu hâle gelmesini istiyordu. Yeni hamleyle de bu konuda önemli bir adım atılabileceği görüldü.

Son olarak 13 yaş sınırı bulunan Instagram’ın, yaş doğrulamak için hâlihazırda ayrıca yapay zekâ ve uygulama içi sistemleri kullandığını belirtelim. Ancak çalışmalar bunun pek de istenen sonucu vermediğini gösteriyor. BBC’nin aktardığına göre yapılan bir araştırma, Birleşik Krallık’ta her üç çocuktan birinin sosyal medyada yetişkin içeriklere ulaşmak için yalan söylediğini ortaya koyuyor. Bunun diğer ülkelerde de benzer olduğunu tahmin etmek zor değil.

8
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
5
1
0
0