ABD'de Bulunan İstanbul Park Formula 1 Pistinin Bire Bir Replikası Satışa Çıkarıldı! Go Kart Yarışlarında Kullanılıyor

5
1
1
0
0
ABD'nin Teksas eyaletinde İstanbul Park'ın replikası olan bir Go kart yarış pisti olduğunu biliyor muydunuz? Yıllardır kullanılan bu tesis, yakın zamanda milyonlarca dolara satışa çıkarıldı.

Son zamanlarda ihaleyle gündemde olan ve 2026 yılında yeniden yarışlara ev sahipliği yapması beklenen İstanbul Park, Formula 1 topluluğunda en sevilen pistlerden biriydi. Birçok ilginç yarışa sahne olan pist, şimdi de oldukça ilginç bir şekilde karşımıza çıktı.

ABD’nin Teksas eyaletinin Amarillo şehrinde, İstanbul’daki Formula 1 pistine bire bir benzeyen bir replika pist var. Çok ilgi gören bu pist, yakın zamanda satışa çıkarıldı.

2 milyon dolara satılan pistte Go kart yarışları yapılabiliyor

Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinin bir kopyası olan bu alan, Go kart tutkunlarının birbirleriyle kapışabileceği bir pist olarak tasarlanmış. Birkaç haftadır satışta olan tesisin, 202.342 metre bir karelik alana inşa edildiği de belirtilmiş. İsmi ise Amarillo Kart Complex.

Tabii ki sadece yarış pistiyle gelmiyor. İstanbul Park’ın replikasının yanı sıra satın alanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak binalar var. Buralarda banyolar, ofisler, toplantı odaları, mutfak, Go kart araçları için park yeri, depo ve hatta parti odaları bile var. Toplam tesisin fiyatı ise 2 milyon dolar (65 milyon TL civarı). Bu tarz bir yer için çok da pahalı olmadığını söyleyebiliriz.

Dünyanın en iyi yarış pistlerinden biri olarak nitelendirilen İstanbul Park’tan ilham alan bu 19 dönüşlü ve pistin inşası 2012’de başlamış. Go kart pisti, aslında bölgede cerrah olan Thanene Morgan’ın tutkuyla oluşturduğu bir projeymiş.

İlk başlarda halka açık değilmiş ve sadece Morgan’ın ailesi ve arkadaşları tarafından kullanılıyormuş. 2017’ye kadar ise herhangi bir rekabetçi yarışa ev sahipliği yapmamış. Ancak sonrasında birçok Go kart yarışında kullanılmış.

İlk ismi Amarillo Kart Circuit olan tesis, 2022’de üç kardeşe satılmış. Bu üçlü, bir zamanlar özel olan tesisi halkın katılabileceği ve etkinliklerin yapılabileceği bir eğlence mekânına dönüştürmek için yenilemişler. Yenilenmiş hâli ise Amarillo Kart Complex adıyla Mayıs 2023’te açılmış. Ancak 1 yıl sonra tüm tesisi satışa çıkarma kararı almışlar.

5
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
0
0