• Anasayfa
  • Uzay
  • Kara Delikleri Neyin Beslediğini Keşfedildi

Uzayın Kozmik Elektrikli Süpürgeleri Kabul Edilen Kara Delikleri Neyin Beslediğini Keşfedildi

56
39
11
6
5
Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü'nde görev yapan bilim insanları, dünya çapında çeşitli teleskoplardan görüntüler alarak kara delikleri inceledi. İnceleme sonucunda, etrafındaki her şeyi sonsuza dek yutan kara delikleri temelde neyin beslediğini keşfettiler.

Galaksilerin merkezlerinde devasa boyutta örnekleri bulunan kara delikler, evrenin en gizemli varlıklarından sayılıyor. Peki bunun nedeni yalnızca içlerinde muazzam miktarda madde bulunması veya Güneş'in kütlesinin milyonlarca katı olmaları mı? Hayır, bunda güneş sistemimizden daha büyük olmayan, inanılmaz derecedeki madde yoğunluklarının da önemli bir etkisi var. Kara delikler, çevrelerindeki maddeleri yakalabilirler ve yakalama süreciyle birlikte çok büyük miktarlarda enerji gönderebilirler ancak kara delikleri, sık görülmeyen bu yakalama dönemleri sırasında tespit etmek kolay değil tabii.

Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü’nde (IAC) göreve yapan araştırmacı Almudena Prieto tarafından yürütülen bir araştırma, galaksilerin merkezlerinde bulunan bu kara delikleri çevreleyen ve besleyen, aynı zamanda nükleer kara delikleri aktifken birçok galaksinin merkezinin kararmasının doğal nedeni olabilecek şeyin uzun, dar toz iplikçikleri olduğunu keşfetti. Çalışmanın sonuçları kısa bir süre önce Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayınlandı.

Araştırmada dünyanın çeşitli yerlerindeki uzay teleskopları kullanıldı

kara delik

Bilim insanları, Hubble Uzay Teleskobu, Avrupa Güney Gözlemevi'ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT) ve Şili'deki Atacama Large Millimetre Array’den (ALMA) gelen görüntüleri kullanarak, NGC 1566 galaksisindeki bir kara deliğin bu iplikçikler tarafından nükleer beslenmesini doğrudan görselleştirmeyi başardılar. Birleştirilmiş görüntüler, toz iplikçiklerinin nasıl ayrıldığını ve daha sonra doğrudan galaksinin merkezine doğru gittiğini, yutulmadan önce kara deliğin etrafında bir sarmal hâlini aldıklarını gözler önüne seriyor.

Araştırmanın başyazarı Almundena Prieto, bulgular hakkında “Bu teleskop grubu, yüksek açısal çözünürlükte görüntüleme yapabilmesi ve çevresini panoramik olarak görselleştirmesi sayesinde bize aşırı büyük bir kara deliğe dair tamamen yeni bir bakış açısı kazandırdı; zira bu teleskoplar, toz iplikçiklerinin kara deliğe düşerek yok oldukları ânı takip etmemize olanak sağlıyor. " dedi.

Kaynak : https://phys.org/news/2021-07-astronomers-black-hole.html
56
39
11
6
5
Emoji İle Tepki Ver
56
39
11
6
5