Kazakistan’da Bir Nehir Üzerinde Yükselecek, Gözünüzü Alamayacağınız Kule: Güneş Kulesi

35
12
6
3
1
Kazakistan’ın başkenti Nursultan, oldukça görkemli ve dikkat çekici bir kuleye ev sahipliği yapacak. Güneş Kulesi adlı 121 metrelik yapı, görenleri büyülemeye hazırlanıyor.

İnşaat sektöründe artık alışılmışın dışında yapılarla sık sık karşılaşıyor olsak da, Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da yapılacak olan Güneş Kulesi, sınırları oldukça zorluyor. Gelin bu muhteşem yapıya beraber bakalım.

121 metre yüksekliğinde, 75 bin metrekare alana bir kule kuracak olsanız, ilk arayacağınız şey sağlam bir zemin olacaktır. İnşaat mühendisleri ve mimarların yeteneklerini konuşturdukları bu kule ise İshim Nehri üzerinde yükselecek. Yanında falan değil, doğrudan doğruya nehrin üzerine inşa edilecek.

Tasarımda kulenin en alt katını, yayalar ve bisikletlilerin kullanabileceği bir köprü oluşturuyor. Binanın sonraki iki katı alışveriş merkezi olarak kullanılırken geri kalanında da yaşam alanları ve ofisler bulunuyor.

Kazak kültürü ve geleneklerinden esinlenilen bina, orta kısmında yuvarlak bir açıklığa sahip. Bu açıklık, Güneş, barış ve birlik sembolü olarak bırakılmış durumda. Güneş, barış ve birlik, Kazak kültürünün önem verdiği ana değerler arasında yer alıyor. Binanın iç mekanları da bu anlayışa göre düzenlendi.

Bina, nehirden elektrik de sağlayacak. Bu elektrik üretimi için alışılageldik şekilde baraj kapakları kullanılmayacak. Onun yerine nehir birden derinleşecek ve daralacak şekilde düzenlenmiş, böylece belli bir noktadan çok daha hızlı şekilde suyun geçişi sağlanıyor.

Yeterince yürek yemiş olanlar, binanın çatısını boydan boya kaplayan teras ofislerde de zaman geçirebilirler. Rüzgar şehri olarak bilinen Astana’da o yükseklikte rüzgara çıkmak güzel bir tecrübe olabilecek olsa da migreniniz varsa uzak durmanızı öneririz.

Projeyi, Fundamental ve Omega adlı firmalar hazırladı. Bina, Kazakistan’ın en büyük yatırımcılarından BI GROUP için tasarlandı.

Kaynak : https://www.archdaily.com/918869/fundamental-designs-tower-of-the-sun-high-rise-over-kazakhstans-ishim-river
35
12
6
3
1
Emoji İle Tepki Ver
35
12
6
3
1