Merkez Bankası Başkanından Heyecanlandıran Dijital Para Açıklaması

70
13
12
4
3
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye'nin bir süre önce dile getirdiği kendi dijital parasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, eylül ayında bir pilot uygulama başlatılacağını, bu uygulamadan sonra da nihai açıklamanın yapılacağını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Enflasyon Raporu 2021-III" toplantısı kapsamında Türkiye'nin dijital para birimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili olarak çok detaylı bir çalışmanın sürdürüldüğünü açıklayan Kavcıoğlu, eylül ayında bir pilot uygulama başlatacaklarını söyledi. 

Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye'nin dijital parasına ilişkin detaylı bir bilgi verilmedi. Konuyla ilgili nihai açıklamanın eylül ayından sonra yapılacağını ifade eden TCMB Başkanı, pilot uygulamayla ilgili açıklamanın da zamanı gelince yapılacağını belirtti. 

Türkiye'nin dijital parası nasıl olacak?

Türkiye dijital para

Dijital paralar, yalnızca Türkiye'nin konuştuğu bir mesele değil. Avrupa Merkez Bankası ile ABD Merkez Bankası da (FED) bir süredir kendi dijital parasını çıkarabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu dijital paralar ile ilgili olarak hem Türkiye hem de diğer ülkeler, dijital paranın suç finansmanı haline gelmesini önlemek istiyorlar. Elbette bu tarz bir yaklaşımın piyasadaki kripto para birimlerini de arka plana atacağına inanılıyor. Ancak bunu zaman gösterecek...

Kaynak : https://www.ensonhaber.com/ekonomi/sahap-kavcioglu-dijital-paralarla-ilgili-calismalarimiz-devam-ediyor
70
13
12
4
3
Emoji İle Tepki Ver
70
13
12
4
3