Mozilla, DNS Hırsızlığının Önüne Geçmek İçin Yeni Bir Sistem Geliştirdi

18
0
0
0
0
Mozilla, DNS hırsızlığının önüne geçmek için yeni bir geliştirici üzerinde çalışıyor. Bu yeni geliştiriciyle birlikte Firefox, web alan adını varsayılan olarak kodlayacak ve sanal korsanlar tarafından yapılan DNS izleme ve ele geçirmelerin önüne geçecek.

Mozilla, sürekli olarak gizlilik işlevlerini geliştirmek için çalışıyor ve kullanıcılarına güvenli bir internet deneyimi sunmak istiyor. Bu kapsamda gizlilik korumalarını geliştirecek olan Firefox, yakında herhangi bir web tarayıcısı için en temel görevlerden birini içerecek ve web sitelerini ziyaret etmenize yardımcı olan “alan adı” isteklerinde değişiklikler yapacak.

Geliştirici, Eylül ayının sonundan itibaren ilk olarak ABD’de kullanılmaya başlanacak ve varsayılan DNS’yi şifreli HTTPS üzerinden varsayılana dönüştürecek.  Bu sayede çevrimiçi gezinme esnasında, DNS ele geçirme ve etkinlik izleme sorunlarının önüne geçilecek, çevrimiçi alışkanlıklar çok daha özel ve güvenli olacak.

Mozilla, DNS ele geçirmeleri en aza indirmek istiyor:

DNS Korsanlığı

Tabii her istek HTTPS kullanmıyor, fakat şirket bunun da bir çözümünü bulmuş. Mozilla, bunlar için özel bir ihtiyaç (bazı ebeveyn denetimleri ve kurumsal yapılandırmalar gibi) veya yapılan bir arama hatası durumunda işletim sisteminin varsayılan DNS'sine geri dönecek bir "geri dönüş" yöntemine güveniyor.

DNS izleme veya DNS ele geçirme şansını en aza indirmeyi amaçlayan Mozilla, bilgisayar korsanlarının bu özelliği engellemesi veya devre dışı bırakamaması için oldukça yoğun çalışıyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi ilk olarak Eylül ayı içerisinde ABD’de kullanıma başlanacak olan geliştirme, daha sonra tüm bölgelerde kullanıma sunulacak.

Sonuçta insanlar, webde gezinirken her zaman güvende hissetmek ister. Eğer bu girişim başarılı olursa Mozilla Firefox, Chrome gibi rakiplerinin bir adım önüne geçebilir. Hatta insanlar Mozilla'yı önceliklendirebilir ve varsayılan tarayıcısı yapabilirler

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/09/07/firefox-dns-over-https-by-default/
18
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
18
0
0
0
0