NASA Arşivinde Artık Efsanelere Konu Olan En Popüler 13 Fotoğraf

55
25
6
4
4
NASA, Görüntü ve Video Kütüphanesi web sitesini 2017 yılında yenileyerek halkın kullanımına açtı. Böylece herkes uzayın ve gezegenlerin eşsiz görüntülerine ücretsiz biçimde ulaşabilir hale geldi. Gelin bu fotoğraflardan en ünlü 13'üne birlikte bakalım.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nin 2017 yılında yüksek çözünürlüklü olarak güncellemiş olduğu fotoğraf ve video arşivinden, sizler için en bilinen 13 tanesini derledik. NASA, tahmin edebileceğiniz üzere her bir görsele isim vermiş. Biz bunların Türkçelerini kullanmış olsak da orijinal isimlerini vermeyi de ihmal etmedik. Gelin bu fotoğrafları birlikte inceleyelim:

#1. Dünya (Earth)

Dünya'nın şu ana kadar çekilmiş en net görüntülerinden bir tanesi. Suomi NPP adlı uydunun Görünür ve Kızılötesi Görüntüleme Radyometresi (Visible/Infrared Imager Radiometer Suite, VIIRS) ile çektiği bu fotoğraf, gezegenimizin en çarpıcı ayrıntılarını gösteriyor.

#2. Samanyolu Galaksisi (Milky Way)

Kızılötesi ve X-ışınlarından gelen veriler kullanılarak oluşturulan bu olağanüstü görüntü, galaktik çekirdeğin yakınındaki yoğun aktiviteyi ortaya koyuyor. Galaksinin merkezi ise sağ alt taraftaki beyaz nokta civarlarında.

#3. Jüpiter’in Aurora Işıkları (Jupiter’s Auroras)

Astronomlar, güneş sistemindeki en büyük gezegen olan Jüpiter'in kutuplarındaki auroraları incelemek için NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu'nu kullanıyorlar. Fırtınalarıyla -en ünlüsü Kırmızı Nokta- bilinen gezegen Jüpiter'in kutuplarında da yüksek enerjili parçacıklar atmosfere girip gaz atomlarıyla çarpıştığında auroraları oluşturuyorlar.

#4. Orion Kılıcı (The Sword of Orion)

NASA Spitzer Uzay Teleskobu'ndan çekilmiş bu görüntü, bize en yakın "büyük yıldız yapım fabrikası" olan Orion Bulutsusu'nu gösteriyor. 1450 ışıkyılı ötedeki bu bulutsu, çıplak gözle bulanık olarak görülebilecek kadar yakın.

#5. Pathfinder Keşif Aracı, Mars (Pathfinder on Mars)

NASA'nın Pathfinder rover'ı tarafından  12 Aralık 1997’de çekilen Mars manzarasının görüntüsü.

#6. Milyonlarca kilometre uzaktan Dünya ve Ay (Earth and the Moon from a Million Miles Away)

Bu görüntü, DISCOVR uzay aracı tarafından çekilmişken Ay'ın -bize göre- karanlık tarafıyla Dünya'yı gösteriyor.

#7. Andromeda Galaksisi (Andromeda Galaxy)

NASA Galaxy Evolution Explorer'dan alınan bu fotoğraf, Andromeda, Messier 31'i görmemizi sağlıyor. Andromeda Galaksisi, Samanyolu'nun da içinde bulunduğu gök adadaki en büyük galaksi olarak karşımıza çıkar.

#8. Termal Koruma Sistemi Testi (Thermal Protection System Testing)

NASA'nın Mürettebattan Kaçış Aracı Termal Koruma Sistemini test eden bir fotoğrafı

#9. Mystic Mountain

Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği Carina Nebulası'nın bir fotoğrafı.

#10. İlk Amerikan Uzay Yürüyüşü (First American Space Walk)

Bu fotoğrafta, Gemini-Titan 4 uzay uçuşu pilotu olan Astronot Edward H. White II, uzay aracından çıkarken karşımıza çıkıyor. Astronotun yüzünü görememizin sebebi ise, maskesinin zararlı ışınlardan korunmak için özel bir kaplamayla kaplanmış olması. White, uzaya çıkan ilk Amerikan olurken, uzay boşluğunda 21 dakika kaldı.

#11. Ayda Bir Selam (A Salute on the Moon)

Apollo 16 Ay iniş görevinin komutanı Astronot John W. Young, ilk ekstravehiküler aktivite (EVA, araç dışı aktivite) sırasında, Descartes iniş sahasında ABD bayrağını selamlıyor.

#12. Buttes on Mars

NASA'nın Mars Curiosity rover'ının Mast kamerasından (Mastcam) çekilen bu görüntü, Mars'ın "Murray Buttes" bölgesindeki Sharp Dağı'nı gösteriyor.

#13. Yerdoğumu (Earthrise)

Apollo 11 uzay aracından alınan bu görüntü, Dünya'nın Ay'ın ufkunun üzerinde yükseldiğini gösteriyor. Fotoğrafın çekildiği bölge ise, Smyth's Sea olarak geçiyor.

Kaynak : https://petapixel.com/2019/06/13/13-of-the-most-popular-photos-in-nasas-archive/
55
25
6
4
4
Emoji İle Tepki Ver
55
25
6
4
4