• Anasayfa
  • Sektörel
  • Netflix Kurucusunun Yanıldığı 16 Ay Önceki Türkiye Öngörüsü

Netflix’in Kurucusunun Yanıldığı, 16 Ay Önceki Türkiye Öngörüsü

276
88
50
11
8
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu; Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet üzerinden yayıncılık yapan kanallar için yeni bir yönetmelik yayınladı. Bu yönetmelik üzerine bir yılı aşkın bir süre önce Netflix'in patronuyla bir röportaj gerçekleştiren Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkok, bir yazı paylaştı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, geçtiğimiz gün internet üzerinden yayın yapan kanalların da RTÜK düzenlemelerinden geçeceğini belirtti. Bu düzenlemeler Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra resmen kanun haline gelmiş oldu.

Bunun ardından birçok kişi, Netflix, BluTV ve Puhutv gibi kanallarda sansürlemelerin geleceğini ve bu durumdan hiç de hoşnut olmadıklarını belirtti. Tabii ki yeni yönetmelikte yabancı şirketlerin Türkiye'de bir şirket kurmaları ve vergi vermeleri gerektiği ibaresi de birçok kişinin odağını Netflix'e yönlendirdi.

rtük netflix

Netflix'in kurucusu Reed Hastings ile 16 ay önce kısa bir röportaj yapma imkânına sahip olan Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkok, Hürriyet'te 'Netflix'in patronu o gün bana ne demişti' isimli bir yazı paylaştı. Özkok, 2018 yılının nisan ayında Netflix'in kurucusuna "Türkiye ve başka bazı ülkelerde internet üzerinden yapılan yayıncılığa da müdahale sinyalleri geliyor. Böyle bir durumda ne yapacaksınız?" şeklinde bir soru yöneltmişti.

netflix

Netflix'in kurucusu Reed Hastings, 16 ay önce, bu soruya cevap verirken şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’yi konuşuyorsak öyle bir endişem yok. Biz Suudi Arabistan’da varız, Pakistan’da varız. Yani oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak? Böyle bir şey düşünemiyorum..."

Netflix'in şu an için bir sonraki hamlesinin ne olacağı bilinmiyor olsa da bir Netflix sözcüsü, geçtiğimiz gün olayları yakından takip ettiğini belirtmişti.

Ertuğrul Özkok'un Hürriyet'teki yazısına geri dönecek olursak Özkok, yazısında Netflix'e gelen yasağı da kendi yorumuyla ele aldı. RTÜK'ün bu şekilde bir adım atmasının sebebi olarak platformu kullanan kişilerin konuya ilişkin şikâyetleri olduğunu belirten kişiler gösterilirken Özkok "Ya şikâyeti olmayan insanlar... (…) kalitesi giderek düşen dizi filmlerinden sıkılıp da aradığı renkliliği o platformlarda bulanlar... Bu ülkede onların hiç mi hakkı yok..." şeklinde bir yanıt verdi.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/turkiye/201908021039823955-netflixin-kurucusu-16-ay-once-pakistanda-da-variz-oralarda-sorun-cikmayacak-da-turkiyede-mi-cikacak/
276
88
50
11
8
Emoji İle Tepki Ver
276
88
50
11
8