Netflix Türkiye'nin Önemli İsminden Dikkat Çekici Açıklamalar

83
8
6
4
3
Netflix, son dönemlerin en önemli gündem konularından birini oluşturuyor. Tartışmaların odağındaki yayın platformunun Türkiye'deki en önemli isimlerinden olan Artanç Savaş'ın geçtiğimiz haziran ayında bulunduğu bazı önemli açıklamaları derledik.

En popüler çevrimiçi dizi ve film platformlarından Netflix, son günlerde alınan bir kararla gündemde. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelikle birlikte RTÜK'e, çevrimiçi yayın platformlarını denetleme yetkisi getirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre bundan sonra RTÜK, Netflix, BluTV ve puhutv gibi platformları denetleme yetkisine sahip olacak. Bu bağlamda platformların Türkiye'de şirket açmaları gerekecek, RTÜK bu kuruluşları belirli bir ücret karşılığında lisanslayacak ve gerekli görüldüğü durumlarda içeriklere sansür uygulanabilecek.

rtük netflix blu tv

Alınan bu karar kamuoyunda büyük bir infial yaratmış durumda. Pek çok kullanıcı alınan bu kararı eleştiriyor hatta ünlü komedyen Cem Yılmaz da kararı eleştiren kişiler arasında yer alıyor.

Netflix'in, Ortadoğu ve Afrika İletişim Müdürü Artanç Savaş ise geçtiğimiz haziran ayında, Türk kullanıcıların ne tarz içerikler izlediğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştu. Dilerseniz şimdi, Savaş'ın Digitalage’le yapmış olduğu röportajdaki açıklamalarına tekrar bir bakalım;

Netflix Türkiye'de çok geniş bir kitleye hitap ediyor

"Netflix’te her yaşa ve zevke uygun içerik bulmak mümkün. An itibariyle üyelerimizin 18-44 arası yaş gruplarında yoğunlaştığını söyleyebiliriz ama tabii ki bunun dışında kalan yaş gruplarında da üyelerimiz var. Cinsiyet açısından baktığımızda ise dengeli bir dağılım söz konusu. Ayrıca çocuklarına güvenilir ve yaş gruplarına uygun içerik sunmak isteyen ailelerin de Netflix’e büyük ilgi gösterdiğini görüyoruz. Sunduğumuz özel çocuk profilleri ve ebeveyn kontrolleri bu ilginin artmasında etkili oluyor."

Türk kullanıcılar en çok akıllı televizyonları üzerinden Netflix'e erişiyorlar

"Türkiye’deki üyelerimiz, yayınlarımızı en çok akıllı televizyonlar üzerinden izlemeyi tercih ediyor. İkinci sırada akıllı telefonlar, üçüncü sırada ise dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar var. Bu üçlüyü tabletler ve oyun konsolları takip ediyor. Diğer yandan akıllı telefonlar üzerinden Netflix izleme oranımız ABD’den veya Avrupa kıtasındaki diğer büyük ülkelerden çok daha yüksek. Bunun sebeplerinden biri, toplu taşımada epey çok vakit geçirmemiz. İzlenme verileri üyelerimizin yüzde 77’si yalnızca evde değil toplu taşımada veya seyahat halindeyken de Netflix izlediğini söylüyor."

Geleneksel televizyon yayınlarından sıkılan kullanıcılar, gün içerisinde farklı türdeki içerikleri izliyorlar

"Dünya genelinde yaptığımız bir araştırma, günün farklı zamanlarında farklı türde içeriklerin daha çok görüntülendiğini ortaya koyuyor. Diledikleri zaman diledikleri yapımı izleme imkanı yakalayan üyelerimiz, geleneksel televizyon kanallarının yayın akışından çok daha farklı içerikleri tercih ediyor. Örneğin uyanır uyanmaz sabah haberleri yerine komedi izlemeyi tercih ediyorlar. Öğlen kuşağındaki programların yerini ise drama dizileri alıyor. Akşam saatlerinde en çok korku/gerilim yapımları izlenirken, gece yatmadan önce ise yine komedi programları tercih ediliyor. Global ölçekteki bu trendlerin yansımalarını Türkiye’de de net bir şekilde görüyoruz."

Tüm Türkiye'den kullanıcıya sahibiz

"Türkiye pazarına girdiğimiz andan itibaren izleyicilerimizin beklenti ve alışkanlıklarını anlamak için yoğun bir çaba sarf ettik ve bu çabanın sonuçlarını hızlı bir şekilde aldık. Bunun en net göstergesi, mevcut üyelerimizin coğrafi dağılımı. An itibariyle İstanbul’u Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler takip ediyor ama üyelerimiz Türkiye’nin tamamına dağılmış durumda."

netflix türkiye

Orijinal Türkçe içerikler, dünya genelinde büyük ilgi görüyor

"İlk orijinal dizimiz Hakan: Muhafız beklentilerimizi aşan bir performans gösterdi. Dizi aynı anda 190 ülkede, 20’nin üzerindeki dilde altyazı ve dublaj seçenekleriyle sunuldu ve daha ilk ayında 10 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı. Bu sınırları aşan, büyük bir başarı. Türkiye’nin ardından diziye en çok ilgi gösteren ülkeler Brezilya ve Meksika oldu. Afrika ülkeleri, Kanada ve Avustralya bu iki ülkeyi takip etti. Avrupa’da en çok izleyiciye ulaştığımız ülkeler sırasıyla Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya."

Orijinal Türkçe içerikler üretilmeye devam edecek

"Daha yeni başlıyoruz. 2019 bitmeden yayınlamayı planladığımız ikinci orijinal dizimiz Atiye’nin çekimleri İstanbul, Göbeklitepe, Nemrut üçgeninde devam ediyor. Diziyi 190 ülkede aynı anda gösterime sokarak milli hazinemiz Göbeklitepe’ye yönelik yerel ve global ilginin artmasına destek olacağız. Geçtiğimiz günlerde çekimleri başlayan yeni orijinal dizimiz Aşk 101 ise okula devam edebilmek için en sevdikleri öğretmenlerini okulda tutmak üzere plan yapan bir grup gencin hikayesini konu alıyor."

Tüm dünyada en çok izlenen Netflix içerikleri Türkiye'de de aynı popülariteye sahip

"Dünyanın dört bir yanında popüler olan La Casa de Papel, Stranger Things, Dark, Narcos, Black Mirror gibi yapımların Türkiye’de de çok izlendiğini görüyoruz."

Türkiye, Netflix için çok önemli bir pazar

"Türkiye, EMEA bölgesindeki en önemli pazarlarımız arasında. Bunun pek çok sebebi var. İlki yeniliklere açık, genç bir nüfusa sahip olmamız. Bu demografik yapının beklentileri doğrultusunda internet ekosistemi de hızla gelişiyor; örneğin kotalar kalkıyor ve artık hızlı bağlantılar standart hale geliyor. Bizi en çok heyecanlandıransa coğrafyamızın henüz anlatılmamış muhteşem hikayelere ev sahipliği yapması. Bu noktada bize düşen, doğru hikayeleri seçerek en yetenekli ekiplerle buluşturmak. Ayrıca diğer pek çok ülkenin aksine, Türkiye’de üretilen yapımlar dünyanın dört bir yanında izleniyor. Yani yapımlarımız global anlamda cazibeye sahip. Bu nedenle Türkiye’ye yönelik yatırımlarımızı kademeli olarak artıracağız."

Netflix'in Türkiye için önemli isimlerinden olan Artanç Savaş'ın yapmış olduğu açıklamalar böyleydi. Netflix en azından şimdilik, RTÜK'ün denetimine rağmen Türkiye'de yayın yapmaya devam etmek istiyor gibi görünüyor. Sizin bu röportajdan çıkarımlarınız nelerdir? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://digitalage.com.tr/turk-izleyicisinin-netflixteki-icerik-tuketim-aliskanliklari/
83
8
6
4
3
Emoji İle Tepki Ver
83
8
6
4
3