Ödeme Kuruluşları da FAST Sistemine Dahil Ediliyor: Peki Ne İşe Yarayacak?

17
5
1
1
0
TCMB, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının FAST sistemine dahil edileceğini açıkladı. Süreç, 2023 yılı içinde tamamlanacak.

8 Ocak 2021 itibarıyla hayatımıza tam anlamıyla giren FAST sistemi, para transferi konusunda banka müşterilerini fazlasıyla rahatlattı. 7/24 hızlı para transferi yapılabilen sistem hakkında bugün önemli bir duyuru daha paylaşıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ödeme ve elektronik para kuruluşlarının da FAST sistemine katılacağını açıkladı. Paylaşılan açıklamada 2023 yılına işaret edildi.

Elektronik ödeme kuruluşları da FAST sistemine dahil oluyor:

fast

Merkez Bankası’nın açıklamasına göre Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları, FAST sistemine 2023 yılı içinde dahil olacak. Böylelikle artık FAST sistemi yalnızca bankalarda değil, ödeme kuruluşları aracılığıyla da kullanılabilecek.

Diğer bir deyişle Papara, Paytr, Turkcell, Vodafone, Vepara, İyzi, Fastpay ve pek çok ödeme aracı, FAST sistemine dahil olacak.

Merkez Bankası’na göre bu hareket, ödemeler alanında rekabetin ve yenilikçiliğin artmasını destekleyecek, yeni ve katma değerli hizmetlerin sunulmasına katkı sağlayacak.

Ödeme kuruluşları, FAST sistemi bünyesinde 7/24 hızlı para transferi hizmeti sunma imkânına kavuşacak.

FAST İş Yeri Ödemeleri de 2023 yılında geliyor!

TCMB, ayrıca FAST İş Yeri Ödemeleri ile ilgili gerekli hazırlıkların da tamamlandığını duyurdu. 2023 yılının ilk çeyreğinden itibaren FAST İş Yeri Ödemeleri’nin de kullanıma sunulacağı paylaşıldı.

Kaynak : https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin/2022/DUY2022-53
17
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
5
1
1
0