Araştırmalara Göre Kötü Hissetmek Bizlere İyi Geliyor Olabilir! (İyi de Nasıl?)

6
0
0
0
0
Araştırmalara Göre Kötü Hissetmek Bizlere İyi Geliyor Olabilir! (İyi de Nasıl?)
Büyük bir haksızlığa uğradığınızda hissettiğiniz derin öfkeyi hatırlıyor musunuz? O anlarda içimizde yükselen bu güçlü duygu, çoğumuzun kaçınmak istediği bir deneyim olabilir fakat öfke bir yandan bizlere iyi de geliyor olabilir. “Nasıl yani?” dediyseniz, detayları bu içerikte açıklıyoruz.

Yaşadığınız büyük bir başarısızlık, sevdiklerinizin attığı bir kazık ya da patronunuzun siz yaptığı haksızlık derinlerde yatan öfkenizin gün yüzüne çıkmasını sağlıyor değil mi?

Bu tür duygular yaşamak elbette hoş değil ancak yapılan son araştırmalar öfke gibi olumsuz duyguların gizli faydalarını ortaya çıkardı.

Texas A&M Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma üzüntü, öfke ve sıkıntı gibi duyguların faydalı yanlarını araştırıyor.

Araştırmacılar, üzüntünün, insanları durup düşünmeye teşvik eden bir duygu olduğuna dikkat çekiyor.

Her ne kadar yaşarken pek keyifli gelmese de bu durma ve düşünme hâlinin, insanların yaşadığı durumu analiz etmesine sebep olacağını ve bu durumun ilerideki başarısızlıktan kurtulma şansı yaratabileceğini belirtiyorlar.

Üzüntü duygusunun, bilgileri daha analitik ve dikkatli bir şekilde ele almamızı sağladığını ve bu sayede daha az önyargıya sahip bir şekilde düşünerek olası olumsuzluklardan korunabileceğimiz belirtiliyor.

Sıkıntıysa, bizi mevcut durumdan çıkmaya ve yeni durumlar aramaya teşvik eder. Bu duygu, daha fazla risk alma, yenilik arayışı ve yaratıcı düşünme ile ilişkilendirilmiştir.

Yani bu duygu, insanları yeni şeyler keşfetmeye ve yaratıcı düşünmeye iter.

Öfkeyse, bizi harekete geçmeye ve engelleri aşmaya motive ediyor.

Düşüncelerimizi engellere odaklayan ve hızlı kararlar almamızı sağlayan öfke, iyi yönetildiğinde lehimize işleyebilir.

Öfkeliyken, insanların bilgileri hızlı bir şekilde işlediğini ve harekete geçmek için gerekli enerjiyi bulabildiği belirtiliyor.

Kaygıysa aslında bizi tehlikeye karşı hazırlıklı hâle getiren bir duygudur.

Bu sebeple, hızlı tepki süreleri ve yüksek alarm hâli ile tehlikeleri hızlı bir şekilde tespit etmemizi sağlamasına ek olarak bedeni harekete geçmeye hazırladığı için doğru yönetildiğinde motivasyon ve dikkat gerektiren görevlerde faydalarını gösterebilir.

Ek olarak kaygı duygusu, üniversite sınavına hazırlanmak vb. gibi yaklaşan stres verici olaylara hazırlanmak için bir teşvik oluşturur.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

6
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
0
0
0
0