Apple'dan Tarihi Yenilik(!) Şimdi Android Düşünsün: Pil Yüzdesi, iOS 16 ile iPhone’lara Geri Dönüyor

84
9
4
3
2
iOS 16'nın beşinci beta sürümü, yıllar önce kaldırılan ekranda pil yüzdesi özelliğini geri getirdi. Apple, çentikli tasarıma entegre ettiği pil yüzdesi özelliğini, bu kez batarya sembolünün içine gömmüş durumda.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, yaklaşmakta olan işletim sistemi iOS 16'nın beşinci betasını, geçtiğimiz gün yayınladı. Bu beta sürüm, beraberinde önemli bir yenilik getirdi. Öyle ki şarj seviyesi, artık yeniden ekranda gösterilebilir oldu. Ancak bir sorun var. Apple'ın geri dönen özelliği, iOS 16'da biraz farklı görünecek.

Bilenleriniz vardır; iOS'un eski sürümlerinde pil durumu, ekranın sağ üst köşesinde yer alan batarya sembolünün hemen sol tarafında yer alırdı. Ancak iPhone X ile birlikte bu özellik kaldırılmıştı. Çünkü çentikli tasarıma geçen Apple, batarya yüzdesini bu alana sığdıramamıştı. İşte iOS 16'da bu durum yeniden değişecek. Apple, pil yüzdesini yeniden ekranda gösterecek. Ancak bu kez, batarya sembolünün içerisinde yer alacak. 

iOS 16'nın pil yüzdesi, işte böyle görünecek!

iOS 16

Yukarıdaki fotoğrafta, iOS 16'nın pil yüzdesinin nasıl görüneceğine şahitlik ediyoruz. Buna göre batarya simgesi, artık azalan bir yapıda olmayacak. Batarya sembolünün içi hep dolu görünecek ve üzerinde de yüzdesi yer alacak. Düşük Güç modu açıldığında ise renk sarıya dönecek, gösterim yine aynı olacak. Telefon şarja takıldığında ise yüzdeyi gösteren rakamların sol tarafında ufacık bir simge belirecek.

Eğer siz de iOS 16'nın beta sürümünü kullanıyorsanız, bu özelliği deneyimleyebilirsiniz. Bunun için Ayarlar menüsüne girip, Batarya seçeneğine tıklayın. "Batarya Yüzdesi" seçeneğini de aktif ettikten sonra, pil yüzdesini ekranda görmeye başlayabilirsiniz. Son olarak; özelliğin kararlı sürüme gelip gelmeyeceğinin net olmadığını da belirtelim.

Bu arada pil yüzdesi özelliğinin iPhone XR, iPhone 11 ve 'mini' modellerde yer almayacağını belirtelim.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/8/23297253/apple-battery-percentage-ios-16-beta
84
9
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
84
9
4
3
2