Pirelli'den Dünyanın İlk 5G Bağlantı Destekli Lastiği: Cyber Tyre

14
3
2
1
0
Lastik sektörünün önemli isimlerinden Pirelli, çok önemli bir projeye imza attı. Dünyanın ilk 5G bağlantı desteğine sahip lastiğini üreten şirket, böylelikle yol durumunu anında şoföre iletebilen bir lastik geliştirmiş oldu.

5G bağlantısı her geçen gün hayatımıza biraz daha yaklaşıyor. Henüz 5G teknolojisini aktif olarak kullanamıyoruz ancak yine de bu teknolojinin bizlere sunacağı imkanlardan haberdarız. Ayrıca çeşitli sektörlerdeki şirketler de 5G teknolojileri üzerine çalışarak tüketicilerin, 5G'nin neler sunabileceği konusunda bilgilenmelerini sağlıyorlar. Şimdi ise böyle bir gelişme, otomobil sektörünün en önemli lastik üreticilerinden Pirelli'de yaşandı.

İtalya merkezli bir lastik üreticisi olan Pirelli, ürettiği lastiklerle kendini her konuda ispatlamış olan bir şirket. Şirket şimdiyse Audi, Ericsson, Tim, Italdesign ve KTH ile bir iş birliği yaparak dünyanın ilk 5G bağlantı destekli lastiğini üretmeyi başardı. "Cyber Tyre" olarak isimlendirilen bu lastik, sahip olduğu dahili 5G bağlantı desteğiyle anlık veri kontrolü yapıp şoföre bildirebiliyor.

Cyber Tyre

Pirelli Cyber Tyre, her ne kadar Audi ortaklığında üretilmiş olsa da sadece Audi markalı otomobiller için geliştirilmedi. İlerleyen dönemlerde bu lastiğin diğer araba markalarında da kullanılması planlanıyor. Bu lastiğin özelliği ise araç hareket halindeyken yoldan aldığı verileri anında aracın içerisine iletmesi. Böylelikle şoför hem lastik hem de yol durumuyla ilgili detaylı bilgilere Pirelli Cyber Tyre sayesinde ulaşabiliyorlar.

Dünyanın 5G bağlantı desteğine sahip ilk lastiği; yolun durumuyla ilgili bilgileri anında bildirebiliyor. Örneğin; yol ıslaksa ve yol tutuş oranı düşmeye başladıysa şoföre bu konuda bilgi veriliyor veya eğer lastikte herhangi bir sorun yaşandıysa ya da yoldaki su birikintisinin aracı kızaklama riski bulunuyorsa, şoför bundan anında haberdar oluyor.

Pirelli

Pirelli Cyber Tyre, aktif olarak kullanılmaya başlandığı zaman yolla ilgili tüm olumsuz durum ve riskleri şoföre anında iletebilecek. Pirelli, lastiğin bu özelliğinin trafik güvenliğini arttıracağını düşünüyor. 5G bağlantı desteğinin hayatımıza sunulmasıyla birlikte otomobillerde kullanılmaya başlayacak bu lastik, sektörün kurallarını baştan yazacak gibi görünüyor.

Kaynak : https://auto.ndtv.com/news/this-is-the-world-s-first-5g-connected-tyre-2134297
14
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
3
2
1
0