Mobil Oyunlara PC Oyunu Grafikleri Getirecek Qualcomm Game Super Resolution Duyuruldu

12
6
1
0
0
Qualcomm, mobil oyunlardaki görüntü kalitesini arşa taşıyan yeni teknolojisi Game Super Resolution'ı duyurdu. Benzersiz özellikler sunan teknoloji, bu yıl tüketicilerle buluşacak.

Dünyanın en büyük mobil yarı iletken üreticilerinden Qualcomm, bundan birkaç yıl önce "Snapdragon Elite Gaming" isimli yeni teknolojisini duyurdu. Bir süredir özellikle de amiral gemisi işlemcilerde yer alan teknoloji, mobil oyun deneyimini üst seviyeye çıkarmaya odaklanıyordu. Şirket bugün, en yeni Snapdragon Elite Gaming özelliği olan Snapdragon Game Super Resolution'ı (GSR) resmen tanıttı.

Qualcomm'un duyurduğu yeni özellik, mobil oyun deneyimine gerçekten de çağ atlatıyor. Zira bu özellik aktif edildiğinde akıllı telefonlardan açılan oyunlar, bugüne dek görülmemiş görüntü kalitesi sunacaklar. Şirket, mobilden ulaşılan görüntü kalitesinin PC'lerle yarışacağını belirtiyor. Üstelik GSR, kaliteyi bu kadar yukarı taşırken, batarya kullanımını düşürecek.

1080p çözünürlük sunan oyun, 4K gibi oynanabilecek!

Snapdragon Game Super Resolution

Alışılmış çözünürlük artırma teknolojilerinden farklı bir yapıya sahip olan Game Super Resolution, görüntü kalitesini benzersiz bir seviyeye ulaştırıyor. Qualcomm'un açıklamasına göre bu yeni özellik ile 1080p çözünürlükteki bir oyun, 4K görüntü kalitesinde oynanabilecek. Ayrıca 30 fps'e ayarlanmış herhangi bir oyun, GSR ile 60+ fps akıcılıkta oynanabilecek. qualcomm

Qualcomm, GSR teknolojisi için Adreno GPU'lar için özel bir optimizasyon yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, GSR'nin piyasadaki diğer görüntü kalitesi artırma tekniklerinden iki kat iyi olduğu belirtildi. Mobil oyun açıldığında Adreno GPU'lara binen yükü azalttığını söyleyen Qualcomm, bu sayede güç tüketimini düşürürken veri işleme hızını artırdığını ifade ediyor. Şirket, geliştirdiği teknolojiye o kadar güveniyor ki üst düzey Qualcomm yöneticilerinden Dave Durnil, "Güç tasarrufu, bir tüketicinin göreceği en önemli şey olacak." ifadelerini kullandı.

Game Super Resolution destekli oyunlar için çalışmalar başladı!

Qualcomm tarafından yapılan açıklamalarda GSR destekli mobil oyunların bu yılın sonu itibarıyla piyasaya sürüleceği belirtildi. Belki o kadar da beklemeye gerek kalmaz gibi görünüyor. Çünkü halihazırda GSR destekli oyunlar üzerinde çalışan ekipler mevcut. Yukarıdaki kaydırılabilir görüntüde, orijinalinde 17 fps görüntü sunan Farming Simulator 23 Mobile'ın GSR ile 30 fps'e yükseltildiğinde nasıl göründüğüne tanıklık ediyorsunuz.

Sadece Farming Simulator 23 Mobile da değil. Naraka Mobile, Justice Mobile, Return to Empire Jade Dynasty: New Fantasy ve hatta Call of Duty Warzone Mobile için GSR entegrasyon çalışmaları devam ediyor. 

Kaynak : https://www.qualcomm.com/news/onq/2023/04/introducing-snapdragon-game-super-resolution
12
6
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
6
1
0
0