RTÜK Başkanı'ndan Netflix ve Benzeri Platformları Yakından İlgilendiren Açıklama

236
23
9
2
1
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, geçtiğimiz günlerde gündeme oturan ve internet yayıncılığını kapsayan yeni düzenlemeyle ilgili fikirlerini paylaştı. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan ile konuşan Şahin, konu hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Geçtiğimiz günlerde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun yayınladığı yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından internet üzerinde yayın yapan kanallara sansür uygulanacağı belirtilmişti. Netflix, BluTV ve Puhutv gibi platformlardaki içeriklerin bu durumdan etkileneceğini öğrenen kullanıcılar da olaya son derece kötümser şekilde bakmaya başladı.

İnternet üzerinde yayın yapan kanallara sansür getirilmesinin yanı sıra yabancı şirketlerin Türkiye'de şirket açmalarını ve gelirlerinin belirli bir kısmını vermelerini içeren yönetmelik sonucunda birçok platformun Türkiye'deki hizmetlerini sonlandıracağı düşünüldü. Bu konunun ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin ile konuşan Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan, konuya ilişkin birçok bilgi edindi.

netflix blutv puhutv

Ahmet Hakan, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ile olan görüşmesini şu şekilde aktardı:

"GÖRÜŞÜYORUZ: Biz RTÜK olarak... Netflix, BluTV, Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle sağlam bir iletişim içindeyiz. Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar.

SADECE BUNLAR: Yönetmelik, tüm interneti kapsamıyor. Düzenleme internet üzerinden radyo-televizyon yayıncılığı yapacak kuruluşları ilgilendiriyor.

ÖZGÜRLÜK ANLAMLI: Platformlarla ilgili yapacağımız denetlemeler, hayatın doğal akışına ters düşecek şekilde asla olmayacaktır. Kişilerin özgürlük alanları bizim için çok değerli ve anlamlıdır.

rtük

GEREKSİZ VE HAKSIZ: Denetim başladığında bugün koparılan fırtınaların gereksizliği, acımasız eleştirilerin haksızlığı ortaya çıkacaktır.

SON VERİLECEK: İnternet tabanlı yayın yapan şirketlerin, hiçbir vergi yükümlülüğü yoktu. Hukuki hiçbir sorumlulukları yoktu. Buna son veriliyor.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER: Çocuklarımızın, gençlerimizin ruhsal ve fiziksel gelişim süreçlerini etkileyecek içeriklere karşı tabii ki tedbir alacağız. İşin bu kısmına önem veriyoruz."

Netflix ve BluTV gibi platformlardaki sansürsüz içerikler ülke içerisinde de farklı görüşleri ortaya çıkardı. Birçok insan bu tip yayınlar yapan platformlarda sansürü istemediklerini belirtse de bazı kişiler bu tip yayınların kültürel etkilerine dikkat çekti ve özellikle gençlerin bunlardan etkilenebileceğini belirtti.

Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz günlerde sizlerin fikrini aldığımız ankette de görüldüğü üzere büyük bir çoğunluk, Netflix'e sansür gelmesinin ardından üyeliklerini iptal edeceğini belirtti. Durum böyle olunca Netflix'in Türkiye pazarında kalıp kalmaması da bir soru işaretine dönüştü. İlerleyen günlerde olayların nasıl gelişeceğini takip edip sizlere aktaracağız.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/turkiye/201908121039902035-rtuk-baskani-sahin-netflix-blu-tv-turkcell-plus-gibi-platformlarin-tepe-yoneticileriyle-saglam-bir/
236
23
9
2
1
Emoji İle Tepki Ver
236
23
9
2
1