19 İlde Çevrim İçi Çocuk Tacizcilerine Operasyon Yapıldı: 65 Kişi Daha Yakalandı

6
1
0
0
0
19 İlde Çevrim İçi Çocuk Tacizcilerine Operasyon Yapıldı: 65 Kişi Daha Yakalandı
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "SİBERGÖZ-48" operasyonunu gerçekleştirdiklerini açıkladı. Nitelikli dolandırıcılık ve çevrim içi çocuk müstehcenliği suçlarından aranan 65 şüpheli daha yakalandı.

İçişleri Bakanlığı, "SİBERGÖZ" operasyonlarını büyük bir hızla sürdürüyor. Bu bağlamda; özellikle de çevrim içi ortamda gerçekleştirilen suçlara göz açtırılmıyor. Hatta daha geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, "SİBERGÖZ-47" operasyonlarının gerçekleştirildiğinden bahsetmiştik. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bugün de SİBERGÖZ-48 operasyonunun gerçekleştirildiğini açıkladı.

Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklamaya göre 19 ilde gerçekleştirilen SİBERGÖZ-48 operasyonları kapsamında 11 milyar 400 milyon lira işlem hacmi bulunan 65 şüpheli daha yakalandı. Şüpheliler, "nitelikli dolandırıcılık ve çevrim içi çocuk müstehcenliği" suçlarından aranıyorlardı. 

Ali Yerlikaya'nın yaptığı açıklama

19 ilde “Nitelikli Dolandırıcılık ve Çevrimiçi Çocuk Müstehcenliği” suçlarına yönelik Jandarma tarafından düzenlenen “SİBERGÖZ-48” operasyonlarında hesaplarında 11 Milyar 400 Milyon TL işlem hacmi bulunan 65 şüpheli yakalandı!

Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların enselerindeyiz. Onlara göz açtırmayacağız. Kara Vatanda olduğu gibi Siber Vatan’da da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında!

Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde İl Jandarma Komutanlıklarınca; Trabzon ve Aydın merkezli Adana, Ankara, Batman, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Mardin, Mersin, Sivas, İstanbul, Iğdır, Giresun, Kastamonu, Muğla, Van ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde “SİBERGÖZ-48” operasyonları düzenlendi.

TRABZON:
KOM Daire Başkanlığının desteğiyle, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; Trabzon merkezli Adana, Ankara, Batman, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Mardin, Mersin ve Sivas'ta düzenlenen operasyonlarda;
Sosyal medya uygulaması üzerinden "Kısa Vadede Yüksek Kazanç" vaadiyle vatandaşlarımızı dolandırarak, haksız kazanç sağladığı tespit edilen 33 şüpheli yakalandı.

AYDIN:
Aydın İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; Aydın merkezli İstanbul, Iğdır ve Mardin'de düzenlenen operasyonlarda;
Sosyal medya platformları üzerinden oluşturdukları sahte hesaplarla, arkadaşlık kurdukları kişilerin kişisel bilgilerini kullanarak sahte dava, uzlaşma ve icra evrakları oluşturdukları,
Bu evrakları avukat kimlik bilgileriyle beraber vatandaşlara gönderip, "Avukatlık Bedeli, Dava Kapama Bedeli veya Uzlaşma Bedeli" adı altında vatandaşlarımızı dolandırarak haksız kazanç sağladıkları tespit edilen 9 şüpheli yakalandı.

Ayrıca; Adana, Ankara, Eskişehir, Giresun, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Mersin, Muğla, Van ve Zonguldak İl Jandarma Komutanlıkları Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince düzenlenen operasyonlarda;
Çocuklara ait cinsel içerikli, müstehcen fotoğraf ve videoları bilgisayarlarına depolayan ve bu videoları paylaşarak "Çevrimiçi Çocuk Müstehcenliği" suçunu işledikleri tespit edilen 23 şüpheli yakalandı.

Operasyonlar sonucu:
Çok sayıda bilgisayar, telefon, simkart, taşınabilir bellek ve banka/kredi kartı ile Soğuk kripto cüzdanı ele geçirildi.

Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Jandarmamızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle

Cumartesi günü gerçekleştirilen "SİBERGÖZ-47" operasyonuyla ilgili detaylı bilgi için:

6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0