2021'de Yaşanan Felakette Yanan Ormanların Son Hâlleri Paylaşıldı [Video]

13
4
2
0
0
2021 yılında ülkemizin tam 139 bin 500 hektar ormanlık alanını küle çeviren yangınlardan sonra yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı. Bölgeden paylaşılan görüntüler, ormanlık alanın yenilendiğini gösteriyor.

2021 yılının yaz mevsimi, Türkiye için kelimenin tam anlamı ile felaketi yaşadığımız bir dönem olarak kayıtlara geçmişti. Çünkü yüksek sıcaklıklar nedeniyle ülkenin dört bir yanında yangınlar çıkmış, 139 bin 500 hektar ormanlık alan zarar görmüştü. 

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü, yangınların hemen ardından bölgede çalışma yapmaya başladı. Bu bağlamda; bazı alanların fidan dikilerek yeniden canlandırılması sağlandı. Bazı bölgeler ise kendi kendini yenilemesi amacıyla koruma altına alındı. İşte gelen son haberler, yapılan çalışmaların sonuç verdiğini gözler önüne seriyor. Türkiye'nin ciğerleri, kendini yenilemeye başlamış durumda.

Milyonlarca fidan dikildi

Türkiye'nin geçen yıllarda yanan ormanları yeniden doğuyor

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre 2022 yılının sonu itibarıyla 25 milyon fidan dikimi yapıldı. Tam 500 milyon fidan ise çimlendirme yöntemiyle bölgeye bırakıldı. Geçtiğimiz yıl ise 10 milyonu aşkın fidan dikimi gerçekleştirildi. Ayrıca 6 milyon kadar fidan da çimlendirildi. Çalışmaların hâlâ devam ettiği bölgelerde ise 5 milyon adet daha fidan dikimi tamamlanmış durumda. Bu yıl çimlendirilen fidan sayısı ise 7 milyon civarında.

2021 yılında yaşadığımız felaket, en çok da Bodrum ve Marmaris yörelerini etkilemişti. İşte o bölgelerin son durumuyla ilgili bir video yayımlandı. O video, geçmişin izlerinin silinmeye başladığını gözler önüne seriyor. Dileriz güzel yurdumuz, bir daha böyle felaketler ile karşı karşıya kalmaz.

İşte yanan ormanların öncesi-sonrası hâlleri

Kaynak : https://www.trthaber.com/haber/turkiye/yanan-ormanlar-rehabilite-ediliyor-863417.html
13
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
4
2
0
0