Twitter CEO'su, Attığı İlk Tweet'i Açık Artırma Çıkardıktan Sonra 2,5 Milyon Dolara Alıcı Buldu

114
27
13
3
3
Dijital dünyanın gelişimine an be an tanıklık ederken Twitter CEO'su Jack Dorsey, ilk Tweet'ini satışa çıkararak geleceğe dair bir ışık tuttu. Jack Dorsey'in 2006 yılında paylaştığı Tweet, 2,5 milyon dolara alıcı buldu.

Kripto para birimlerinin ve Blockchain teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte dijital dünyanın daha da derinlerine inmeye başladık. Bunun en büyük örneği, geçtiğimiz hafta Pablo Rodriguez-Fraile isimli bir koleksiyonerin 6,6 milyon dolar karşılığında 10 saniyelik bir video satmış olmasıydı.

Bu dijital sanat alışverişi, kripto para dünyasında "Değiştirilemez Token" olarak bilinen NFT'ler sayesinde gerçekleşti. NFT'lerin dijital alışverişte kullanıldığı bir diğer alansa Twitter. Dev sosyal medya platformunda satışa çıkan ve şu anda en değerli Tweet konumunda yer alan son Tweet'se, Twitter CEO'su Jack Dorsey'in ilk Tweet'i oldu.

Teklifler gelmeye devam ediyor: Şu an için en yüksek teklif 500 bin dolar:

twitter

Jack Dorsey, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Tweet'lerin satın alınabileceği Valuables BY Cent platformunun bağlantısına yer verdi. Bu bağlantı, Jack Dorsey'in 2006 yılında paylaştığı ilk Tweet için oluşturulan satın alma sayfasına yönlendiriyordu. Tweet, Jack Dorsey tarafından NFT haline getirildi ve satışa sunuldu.

Şu anda açık artırmada olan ve sürekli yeni teklifler verilen Tweet için güncel durumda verilen en yüksek teklif 500 bin dolar. Bu teklif, kripto para birimi platformu TRON'un kurucusu, Ripple'ın Greater China bölgesinin eski baş temsilcisi ve Rainberry Inc.'in CEO'su olan Justin Sun tarafından verildi.

Tweet'i satın alınca ne oluyor?

jack dorsey

Jack Dorsey'in ve herhangi bir kişinin Tweet'ini satın aldığınızda elinize somut bir şey geçmeyecek. Satın aldığınız şey, yalnızca Tweet'i oluşturan kişi tarafından imzalanmış ve doğrulanmış olması nedeniyle benzersiz olan dijital bir Tweet sertifikası olacak. Platformda satılan Tweet'lerin sahipleri tarafından satışa çıkarılmış olmaları da gerekmiyor.

Platformda bir gün kendi Tweet'inizle bile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda karşılaştığınızda, diğer tüm kullanıcılar gibi platformda Tweet'inize gelen teklifleri görebilir ve kabul edebilirsiniz. Yapılan alışverişte ödenen miktarın %95'i size, yani Tweet sahibine, %5'i ise Valuables by Cent'e gidiyor.

Platformda en yüksek teklif verilen Tweet, Jack Dorsey'in Tweet'i:

satılık tweet

Jack Dorsey'in Tweet'i henüz bugün satışa çıkmış olsa da platformda en yüksek teklif alan Tweet'lerin başında geliyor. Bu listenin ikinci sırasında Elon Musk'ın 2018'de paylaştığı Tweet, üçüncü sıradaysa Bitcoin'in kurucusu dahi olabileceği iddia edilen Hal Finney'in "Running bitcoin" Tweet'i yer alıyor.

NFT neyin nesidir?

Açılımı 'Değiştirilemez Token' olan NFT, özel bir kriptografik token türüdür ve kopyalanamaz. Token türünün kopyalanamaması da bunu en özel kılan şeydir. Bu sayede oluşturulan bir NFT, türünün tek örneği olur. Dolayısıyla Jack Dorsey'in Tweet'i gibi NFT haline getirilen her şey özgünlüğünü kolayca doğrulayabilir.

Güncelleme: İlk Tweet 2,5 milyon dolar

Jack Dorsey'in attığı ilk Tweet, tam 2,5 milyon dolara satıldı. Gönderide yalnızca 24 karakter olduğunu göz önüne alırsak, her karakter başına 100 bin dolardan fazla para ödenmiş oldu. 21 Mart 2006 tarihli gönderi şu ana kadar satılan en pahalı Tweet olarak da tarihte yerini almış oldu. Alıcının kimliği ise henüz açıklanmadı. Bir Tweet'i satın alma şansınız olsaydı hangisini satın alırdınız?

Kaynak : https://www.dailypioneer.com/2021/trending-news/jack-dorsey-puts-his-1st-tweet-on-sale--bid-reaches-rs-2-cr.html
114
27
13
3
3
Emoji İle Tepki Ver
114
27
13
3
3