Aktif Olmayan Ubisoft Hesaplarının Oyunlarla Birlikte Silineceği İddia Ediliyordu: Şirketten Açıklama Geldi!

34
4
0
0
0
Son zamanlarda aktif olmayan Ubisoft hesaplarının kapatılacağına dair paylaşımlar sosyal medyada yayılmıştı. Konuya oyuncuların yüreklerine su serpecek açıklama direkt Ubisoft'tan geldi.

Far Cry ve Assassins Creed serileriyle adından söz ettiren dev oyun şirketi Ubisoft, belli bir süre boyunca aktif edilmeyen hesapları, içerisindeki oyunlarla birlikte sileceğini doğruladı. 

Twitter’daki bir Ubisoft kullanıcısı, hesabıyla ilgili aldığı bir maili sosyal medyada paylaştı. Paylaşımda, hesabın kapanmaması için atılan maili görmeniz ve linke tıklayarak hesabın kapanmasına engel olmanız gerektiği görüldü. Konu gündemde kalmaya devam ederken şirketten önemli bir açıklama geldi.

GÜNCELLEME: Ubisoft, şimdi de içinde oyun olan hesapların silinmeyeceğini söylüyor

Hesapların kapatılacağına dair paylaşımlar artarken Ubisoft'tan farklı bir açıklama geldi. Şirketten yönetici Jessica Roache The Verge'e yaptığı açıklamada; içinde oyun olan hesapların sadece hesaba giriş yapılmadı diye silinmeyeceğini söyledi. Hesapların kapatılması için dört kriterin gerektiği de açıklamalar arasında yer aldı. 

The Verge, oyun devine 6 ay boyunca giriş yapılmayan hesapların kapatılıp kapatılmayacağını sordu. Şirket de verdiği demeçte hesap silmenin çok sıkı bir süreç olduğunu belirtti ve belli kriterler gerektiğini ifade etti. Bu kriterlerden biri, içinde satın alınmış oyun olan hesapların kapatılmaya uygun olmadığını söylüyor. Yani bu açıklama, içinde satın aldığınız bir oyun varsa hesabınızın aktif olup olmadığına bakılmaksızın silinmeyeceğini ortaya koyuyor. Bahsi geçen diğer kriterler ise şu şekilde;

Ubisoft'a göre hesabın silinmesi için dikkate alınan kriterler şu şekilde

  • Hesabın oluşturulmasından bu yana oyun etkinliği
  • Hesapların kitaplıkları: Satın alınan oyunları içeren hesaplar silinmeye uygun değildir
  • Hesabın etkin olmadığı süre (Steam ve diğer platformlardaki Ubisoft oyunları dahil) 
  • Hesaba bağlı aktif bir aboneliğin varlığı

Bunların dışında şirket, şimdiye kadar 4 yıldan daha kısa süredir aktif olmayan hiçbir hesabı silmediğini de ekledi. Ayrıca açıklama, yalnızca Ubisoft değil, Steam gibi diğer hesaplarda da oturum açmanın yeterli olacağını ortaya koyuyor. 

Tabii ki bu açıklamalar yaşananlarla biraz çelişiyor. Bir kullanıcı, iki yıldır aktif olmayan hesabının silindiğini ifade etmiş, yeniden aktif edildiğinde ise satın aldığı oyunların gittiğini aktarmıştı. Şirket de bu oyuncuyla iletişime geçip durumu düzelteceğini belirtti. Benzer durumu yaşayanlara oyunların geri verilip verilmeyeceği konusunda bir bilgi yok.

Ne Olmuştu?

Ubisoft hesabınız kalıcı olarak kapatabileceği iddiaları ortada dolaşıyordu!

"Aktif olmayan Ubisoft hesabınızı geçici olarak askıya aldık ve Kullanım Koşullarımıza uygun olarak 30 gün içinde kalıcı olarak kapatacağız. Ubisoft hesabınızı korumak istiyorsanız, aşağıdaki iptal düğmesine tıklayarak kapatılmasını iptal edebilirsiniz."

Twitter kullanıcısı @PC_enjoyer, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımla dikkat çekti. Kullanıcı, Ubisoft’tan gelen “Hesap Kapatmayı İptal Et” mailini paylaştı. Buna göre, bu mail geldikten sonraki 30 gün içerisinde Ubisoft hesabınıza giriş yapmazsanız hesabınız kalıcı olarak silinecek. İçerisindeki oyunlar da buna dahil.

Kullanıcının paylaştığı tweet’e yanıt veren Ubisoft ise durumu doğruladı. Şirket, “Sadece 30 gün içinde (resimde gösterilen e-postayı aldıktan sonra) hesabınıza giriş yaparak ve e-postada bulunan Hesap Kapatmayı İptal Et bağlantısını seçerek hesabınızın kapatılmasını önleyebileceğinizi belirtmek istedik.” dedi.

Bazı kullanıcılar Ubisoft’un bu hamlesini abonelik hizmetine üye çekmek için yaptığını söylerken bazıları ise bu durumun yasalara aykırı olduğunu söylüyordu. 

Kaynak : https://www.techradar.com/gaming/psa-ubisoft-is-deleting-inactive-accounts-and-the-games-those-accounts-have-bought
34
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
34
4
0
0
0