Uydudan İnternet Üzerinde Çalışan OneWeb, 400 Mbps Hıza Ulaşmayı Başardı

36
3
2
1
0
Uydudan internet hizmeti vermek için çalışmalar yürüten OneWeb, yaptıkları son testlerin sonuçlarını bir basın toplantısıyla duyurdu. Yapılan açıklamalarda uydulardan alınan internetin 400 Mbps hıza ve 32 ms gecikme süresine ulaştığı ifade edildi.

Uydu üzerinden internet erişimi, son yıllarda iyiden iyiye ön plana çıkan bir konu haline geldi. Amazon ve SpaceX gibi şirketler, uzaya gönderdikleri uydularla dünyadaki tüm insanlara internet erişimi sağlamak istiyorlar. Dünyada sadece birkaç şirket bu proje üzerinde çalışıyor ve bu şirketlerden bir tanesi ise OneWeb. 

OneWeb isimli şirket, 2020 yılında dünyanın bir kısmına, 2021 yılına gelindiği zaman ise dünyanın tamamına uydu üzerinden internet erişimi sunmak istiyor. Şirket, uzun bir dönemdir bu projenin üzerinde çalışıyor ve şu sıralar, geliştirdikleri internet uydularını test ediyorlar. Şirket, internet ağını ilk etapta 650 uydu ile başlatıp, ardından da 1.980 kadar uyduyu dünyanın çevresine yerleştirerek internet erişimini tüm dünyaya yaymayı planlıyor.

İşte OneWeb uydularından bir tanesi:

uydudan internet

Şirket, dün düzenlediği basın toplantısında, şubat ayında Güney Kore'nin başkenti Seul'de yaptığı 6 uyduluk test sürecini açıkladı. Testlerin başarılı olduğunu söyleyen şirket, 400 Mbps hıza ve 32 ms gecikme süresine ulaştığını ilan etti. Bugün kablolu internetlerimizde bile yaşanan gecikmeler düşünüldüğü zaman, bu değerler fazlasıyla iyi görünüyor. Şirket yetkilileri de yaptıkları açıklamalarda, uydularının dünya çapında geniş bant internet hizmeti vermek için yeterli olduklarını açıkladı.

Şirket, yapılan testlerdeki en can alıcı noktanın, canlı yayınlar olduğunu açıkladı. Yapılan testlerde 1080p çözünürlüğünde canlı yayınların, en ufak bir sorun yaşanmadan gerçekleştirildiği ifade edildi.

OneWeb'in fazla rakibinin olmadığını söyleyebiliriz. Ancak şirketin iki rakibi de birbirlerinden güçlü. SpaceX, Federal İletişim Kurulu (FCC) tarafından 12 bin uyduyu internet erişimi sağlamak için gerekli izinleri aldı ve bu uyduların 60 tanesi geçtiğimiz aylarda uzaya gönderildi. SpaceX'ten yapılan açıklamalara göre bu uydulardan 3 tanesiyle iletişim tamamen kesildi ve uyduların akıbeti bilinmiyor.

Amazon ise geçtiğimiz dönemlerde uzaydan internet ağı kurmak ile ilgili çalışmalarını duyurdu ve hatta Elon Musk, bu konuda şirkete karşı alaycı bir tavır sergiledi. Amazon bu ayın başında FCC'den gerekli izinleri almak için başvuru yaptı ve şimdi başvurunun sonucunu bekliyor.

Kaynak : https://arstechnica.com/information-technology/2019/07/onewebs-low-earth-satellites-hit-400mbps-and-32ms-latency-in-new-test/
36
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
36
3
2
1
0