Yine Bir Tesla Vakası: 20 Aylık Bebek, Bataryası Boşalan Model Y'nin İçinde Mahsur Kaldı

16
1
0
0
0
ABD'de bir Tesla Model Y, ucuz atlatılan bir olayla gündeme geldi. Arizona'da sadece 20 aylık bir bebek, bataryası boşalan otomobilin içinde mahsur kaldı. Neyse ki çocuğa bir şey olmadı.

Dünyanın en popüler elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, ABD'nin Arizona eyaletinde önemli bir olayla gündem oldu. Sadece 20 aylık olduğu öğrenilen bir bebek, tüm bataryaların boşalması nedeniyle bir Model Y'nin içinde mahsur kaldı. Sıcaklığın 40 dereceyi aştığı bölgede talihsiz bebek, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kurtarıldı. 

Tesla Model Y, kapı veya camlar gibi özellikler için 12 voltluk bir bataryaya ev sahipliği yapıyor. Ancak bazen, bu bataryanın boşaldığı durumlar da yaşanabiliyor. 12 voltluk batarya boşaldığı zaman aracı çalıştırmak, kapılarını veya pencerelerini açmak mümkün olmuyor. İşte Arizona'da yaşanan olay da tam olarak bundan ibaretti. 20 aylık bebek, yüksek sıcağın altında bir süreliğine mahsur kaldı.

İtfaiyenin camı kırmasıyla kurtarıldı

20 aylık bebek Tesla Model Y'nin içinde mahsur kaldı

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, tek çare olarak aracın camını kırmaya karar verdiler. 20 aylık bebeğin güvenliğini riske atmayacak şekilde camı kıran yetkililer, çocuğu bu sayede kurtarmayı başardılar. Neyse ki küçük bebeğin sağlık durumu iyiydi

Yaşanan olay, Tesla tarihinde bir ilk değil. Geçmişte de benzer olaylar yaşanmış, yine benzer çözümlerle sorunun üstesinden gelinmişti. Ancak Tesla'nın yaşanan olaylardan neden ders almadığı belli değil. Şirket, kapı kilidi ve camları açmak için 12 voltluk yedek bataryaya güvenmeye devam ediyor...

Kaynak : https://www.theverge.com/2024/6/21/24183439/tesla-model-y-arizona-toddler-trapped-rescued
16
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
1
0
0
0