32
13
11
4
1
ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook hakkındaki antitröst davalarına devam ediyor. Sosyal medya devinin yükselişini inceleyen komisyon, bu denli bir büyümenin ardındaki sebepleri ararken şimdi de Facebook'a Instagram ve WhatsApp'ı almasının ardındaki sebepleri sordu.

Facebook, kullanıcı gizliliği ve antitröst davaları konusunda büyük bir ilgi odağı konumunda bulunuyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu'nun antitröst davasıysa çok farklı bir nokta üzerine odaklanmış durumda.

ABD Federal Ticaret komisyonu, Wall Street Journal'ın haberine göre Facebook'un satın aldığı şirketlerdeki kişilerle iletişime geçmiş durumda. WhatsApp ve Instagram'ın dışında Oculus VR, FriendFeed ve LiveRail gibi birçok firmayı bünyesine katan Facebook, 2012 yılında 1 milyar dolar karşılığında Instagram'ı, 2014 yılındaysa 19 milyar dolar karşılığında WhatsApp'ı satın almıştı.

facebook instagram whatsapp

Mevcut antitröst davası, Facebook'un tekelleşmesi üzerine olabilecek her adımı ve her bağlantıyı gözden geçiriyor. Facebook'un bilinçli bir şekilde bu adımları atarak tekelleşmeye çalıştığının tespit edilmesi durumunda da dünyanın en büyük sosyal medya ağı için iyi şeylerin olmayacağı belirtiliyor.

facebook

Federal Ticaret Komisyonu, geçtiğimiz günlerde Facebook'a 5 milyar dolar tutarında bir ceza vermişti. Tarihe geçen anlaşmada Facebook'un Federal Ticaret Komisyonu'yla 2012 yılında yaptığı anlaşmayı ihlal etmesi sonucunda gündeme gelmişti. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen anlaşma sonucunda Facebook'un bağımsız bir gizlilik komitesi kurması, bunun sonucunda daha güvenilir bir ortamın sağlanabileceği belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı, içerisinde Facebook, Amazon, Apple ve Google'ın bulunduğu şirketlere karşı geniş çaplı bir antitröst davasını 23 Temmuz tarihinde başlattı. Bakanlık, tüm bu isimlerin zirveye çıkarken herhangi bir kuralı ihlal edip etmediğini öğrenmek istediğini belirtti. Bakanlık, başka bir deyişle şirketlerin sahip oldukları gücü rekabeti azaltarak, yeniliği engelleyerek ya da müşterilere zarar vererek elde edip etmediğini tespit edecek.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/news/ftc-investigating-facebook-acquisition-of-instagram-and-whatsapp/
32
13
11
4
1
Emoji İle Tepki Ver
32
13
11
4
1